A A+ A++

Czym jest ketoza i jak dieta wysokotłuszczowa wpływa na organizm?

Ketoza to stan metaboliczny, w którym organizm pozbawiony wystarczającej ilości węglowodanów zaczyna wykorzystywać tłuszcze jako główne źródło energii. Wątroba przekształca tłuszcze w ciała ketonowe, które następnie dostarczają energii nie tylko mięśniom, ale także mózgowi. Taki proces zachodzi naturalnie podczas głodówki lub na diecie niskowęglowodanowej i zarazem wysokotłuszczowej, czyli diecie ketogenicznej. Pamiętajmy jednak, że opiera się ona na zdrowych tłuszczach, a nie szkodliwych tłuszczach nasyconych i trans, które znajdziemy w żywności wysoko przetworzonej.

W stanie ketozy poziom ciał ketonowych we krwi wzrasta, co prowadzi do przemiany tłuszczów w główne źródło energii. Oznacza to, że organizm zaczyna spalać tłuszcz znacznie efektywniej, co jest jednym z powodów, dla których dieta ketogeniczna jest tak popularna wśród osób odchudzających się.

Oprócz tego ketoza może mieć pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi oraz procesy zapalne w organizmie, co sprawia, że jest atrakcyjna również dla osób zmagających się z różnymi schorzeniami.

Nie tylko utrata kilogramów, ale również poprawa funkcji umysłowych. Jak na ciało działa dieta keto?

Przechodzenie na dietę ketogeniczną wiąże się z wieloma korzyściami, ale także z pewnymi wyzwaniami. W początkowej fazie ketozy, wiele osób doświadcza objawów tzw. “keto grypy”, takich jak zmęczenie, bóle głowy, czy nudności. Wynika to z przestawiania się organizmu na nowy sposób pozyskiwania energii. Jednak po przejściu przez ten etap, wiele osób zgłasza znaczną poprawę poziomu energii, lepszą koncentrację i ogólne samopoczucie.

Dieta ketogeniczna może być korzystna nie tylko dla osób pragnących schudnąć, ale również dla tych, którzy chcą poprawić funkcje umysłowe. Stan ketozy wpływa na mózg, dostarczając mu stabilne i długotrwałe źródło energii, co może pomóc w łagodzeniu objawów depresji, zaburzeń lękowych czy problemów z koncentracją. Ponadto dieta ta jest czasami zalecana w terapii takich schorzeń jak padaczka lekooporna, choroba Parkinsona czy Alzheimer.

Dieta keto pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu123RF/PICSEL

Dieta wysokotłuszczowa – potencjalne skutki uboczne i zagrożenia

Chociaż ketoza może przynosić wiele korzyści, nie jest wolna od potencjalnych skutków ubocznych. Długoterminowe stosowanie diety ketogenicznej może prowadzić do problemów z układem trawiennym, takich jak zaparcia czy biegunki, a także do odwodnienia. W niektórych przypadkach może również wpłynąć na spadek siły mięśniowej oraz trudności w budowaniu masy mięśniowej, co jest efektem niskiej podaży węglowodanów.

Dieta ketogeniczna nie jest dla każdego, a jej długotrwałe stosowanie powinno być monitorowane przez lekarza lub dietetyka. Chociaż może przynieść znaczne korzyści zdrowotne, ważne jest, aby być świadomym ryzyka i potencjalnych niedoborów składników odżywczych, które mogą wystąpić przy ograniczeniu spożycia węglowodanów.

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРосія атакувала у Харкові ТРЦ, “Нову пошту”, “Палац спорту”: під завалами є люди (фото)
Następny artykułРоссия внесет изменения в ядерную доктрину из-за реакции Запада на войну в Украине