Policyjne psy wyszkolone są do wielu specjalistycznych zadań, jak tropienie, poszukiwanie śladów narkotyków, materiałów wybuchowych czy ludzi w miejscach katastrof. Każdy pies ma swoją specjalność.
W garnizonie śląskim służą 52 psy. Siedem z nich jest przeszkolonych do wyszukiwania narkotyków, a kolejne siedem do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych. Pozostałe to psy patrolowe, tropiące oraz patrolowo-tropiące.
Kto może zostać policyjnym przewodnikiem psa? Każdy, kto przejdzie proces rekrutacyjny do Policji i ukończy kurs podstawowy.
– Policjant, aby zostać przewodnikiem psa, powinien przede wszystkim kochać zwierzęta, wyrazić chęć zostania przewodnikiem, odznaczać się dobrym zdrowiem fizycznym i nie mieć przeciwwskazań lekarskich do pracy z czworonogiem. Następnie trzeba przejść miesięczną adaptację w zespole przewodników psów służbowych – objaśnia zespół prasowy śląskiej policji.
Po adaptacji kandydat na przewodnika psa służbowego zostaje wysłany na kurs do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie szkoli się z psem od 4 do 6 miesięcy – w zależności od jego specjalizacji. Sprawdź więcej: Skąd się biorą psy w policji?
Każdy przewodnik odbywa ze swoim czworonożnym partnerem 4 szkolenia w miesiącu – po dwa grupowe i indywidualne. Takie zajęcia obejmują ogólne posłuszeństwo oraz elementy zgodne z kategorią zwierzęcia – tropienie śladów, użycie psa jako środka przymusu bezpośredniego czy wyszukiwanie zapachów narkotyków lub materiałów wybuchowych.
Organizatorem szkoleń w śląskim garnizonie policji jest Wydział Prewencji KWP w Katowicach, z którego policjanci pełnią również nad wszystkim formę nadzoru. Zdjęcia z jednego z ostatnich szkoleń są dostępne w galerii.
źr. Policja Śląska, o. sqx
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS