Dziś obchodzimy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej – wydarzenia, które na zawsze zmieniło losy naszego kraju, Europy i świata. Ten dzień przypomina nam o cierpieniu, jakie przyniosła wojna, ale także o bohaterstwie i poświęceniu tych, którzy walczyli o wolność, niepodległość i godność ludzką.
Każdy 1 września staje się okazją do refleksji nad historią, która, choć bolesna, jest fundamentem naszej tożsamości. 85 lat temu 1 września 1939 roku o godz. 4:48 wojska hitlerowskie rozpoczęły atak na polskie pozycje: w Gdańsku, na Westerplatte, w Wieluniu, Tczewie… Ataki zostały przeprowadzone z morza, lądu i powietrza na całej długości granic. Od pierwszych dni Hitler realizował koncepcję wojny błyskawicznej, a przewaga militarna wojsk najeźdźcy, mimo heroicznego oporu wojsk i ludności, umożliwiła wkroczenie wroga w głąb kraju. Tak rozpoczął się trwający aż do 8 maja 1945 roku konflikt zbrojny. W wyniku działań wojennych zginęło ponad 60 milionów ludzi w tym blisko 6 mln Polaków.
Pamiętamy o tych, którzy oddali życie za naszą ojczyznę, walcząc na frontach, w konspiracji, a także o tych, którzy cierpieli w obozach, więzieniach i podczas przymusowych wywózek.
Niestety, z każdym rokiem jest coraz mniej świadków tamtych dni, co tym bardziej zobowiązuje nas do pielęgnowania pamięci o przeszłości, by tragedia zbrojnego konfliktu światowego nigdy już nie miała miejsca. Pamięć o II wojnie światowej uczy nas, jak wielką wartość ma pokój i jakie koszty niesie za sobą brak dialogu i porozumienia między narodami.
Zatrzymajmy się dziś na chwilę, by oddać hołd tym, którzy odeszli. Pamiętajmy o ich ofierze i uczmy się z przeszłości, aby budować przyszłość opartą na pokoju i wzajemnym szacunku.
Z okazji dzisiejszej 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej Zastępca Prezydenta Michał Landowski oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Pruszkowa Magdalena Sawicka w asyście Straży Miejskiej w Pruszkowie oddali hołd tym, którzy stanęli w obronie naszych granic i naszej wolności. Wiązanki kwiatów zostały złożone w miejscach upamiętniających bohaterów II wojny światowej: na Cmentarzu Żbikowskim, Cmentarzu Komunalnym, Cmentarzu w Tworkach.
Niech dzisiejszy dzień będzie nie tylko chwilą zadumy, ale także przypomnieniem o naszej odpowiedzialności za dziś wobec przyszłych pokoleń.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS