A A+ A++

Liczba wyświetleń: 125

Jak podaje hiszpańska edycja magazynu „Wired”, Chiny stały się głównym dostawcą samochodów do Meksyku, a wartość eksportu do tego kraju w 2023 r. osiągnęła 4,6 mld dolarów, zgodnie z danymi z Sekretariatu Gospodarki Meksyku.

Chiński producent samochodów BYD wyprzedził Hondę i Nissana, aby zająć siódme miejsce na świecie pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy w kwartale kwiecień-czerwiec. Zgodnie z danymi producentów samochodów i firmy analitycznej MarkLines. Wzrost ten był napędzany zwiększonym popytem na niedrogie pojazdy elektryczne,

Sprzedaż nowych pojazdów firmy wzrosła o 40 procent rok do roku do 980 000 sztuk w kwartale — tym samym kwartale, w którym większość głównych producentów samochodów, w tym Toyota i Volkswagen, odnotowała spadek sprzedaży. Znaczna część wzrostu BYD jest przypisywana sprzedaży zagranicznej, która w ciągu ostatniego roku wzrosła prawie trzykrotnie do 105 000 sztuk. Teraz BYD rozważa lokalizację swojej nowej fabryki samochodowej w trzech stanach Meksyku: Durango, Jalisco i Nuevo Leon. Firma twierdzi, że zakład w tym miejscu stworzyłby około 10 000 miejsc pracy. Konkurent Tesli, BYD, sprzedaje swój model Dolphin Mini w Meksyku za około 398 800 pesos — około 21 300 dolarów — nieco ponad połowę ceny najtańszego modelu Tesli.

Chińscy producenci pojazdów elektrycznych, którym uniemożliwiono sprzedaż towarów do Stanów Zjednoczonych z powodu ceł, zaczęli szukać innych rynków zbytu dla swoich zaawansowanych technologicznie samochodów. Jednak, ponieważ Meksyk staje się kluczowym rynkiem dla chińskich pojazdów elektrycznych, urzędnicy w Waszyngtonie obawiają się, że Meksyk może zostać wykorzystany jako „tylne drzwi” do dostępu do rynku amerykańskiego.

Ten bezcłowy dostęp jest częścią umowy USA-Meksyk-Kanada (T-MEC), zaktualizowanej wersji Północnoamerykańskiej Umowy Wolnego Handlu, która od 2018 r. zniosła cła na wiele produktów będących przedmiotem handlu między krajami Ameryki Północnej. Zgodnie z umową, jeśli zagraniczna firma motoryzacyjna produkująca pojazdy w Kanadzie lub Meksyku może wykazać, że materiały używane w niej pochodzą z lokalnych źródeł, jej produkty mogą być eksportowane do Stanów Zjednoczonych praktycznie bezcłowo.

Według oficjalnych danych, 20 procent lekkich pojazdów sprzedanych w zeszłym roku w Meksyku zostało sprowadzonych z Chin, co stanowi 273 592 sztuk i wzrost o 50 procent w porównaniu z rokiem 2022. Obecnie większość pojazdów importowanych z Chin pochodzi od zachodnich marek, które wybudowały zakłady produkcyjne w tym kraju, takich jak General Motors, Ford, Chrysler, BMW i Renault.

Według danych Linked Global Solutions, firmy specjalizującej się w relacjach biznesowych między Chinami a krajami Ameryki Łacińskiej, Meksyk jest drugim co do wielkości rynkiem zbytu dla chińskich samochodów na świecie, zaraz za Rosją.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska nasiliły wojnę handlową z Chinami, skupiając się na samochodach i produkcji układów scalonych półprzewodnikowych, które były przedmiotem dochodzeń w sprawie nieuczciwych praktyk, taryf i ograniczeń. Ta nowa strategia geopolityczna skłania zachodnie firmy do poszukiwania alternatywnych sposobów przenoszenia swoich fabryk poza Chiny, trend znany jako „nearshoring”.

Zaniepokojone potencjalnym wpływem na krajowych producentów samochodów, USA i Kanada podniosły cła na chińskie pojazdy elektryczne do 100 procent.

Wejście Chin na rynek meksykański w sektorze motoryzacyjnym jest istotne, ponieważ dla Meksyku samochody zastępują ropę naftową pod względem znaczenia gospodarczego. Przemysł motoryzacyjny przyczynia się do 4,8 procent PKB kraju, a jego eksport jest głównym źródłem dochodu w walutach obcych. Ponadto generuje 1 milion bezpośrednich miejsc pracy i, ze względu na swój duży wpływ, tworzy 3,5 miliona pośrednich miejsc pracy. W trzecim kwartale roku 22 procent bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), które napłynęły do ​​kraju, trafiło do tej branży.

Meksyk awansował z czwartego na trzecie miejsce wśród największych eksporterów motoryzacyjnych na świecie od 2022 do 2023 r., zgodnie z danymi Światowej Organizacji Handlu. Ten postęp był napędzany głównie przez niezwykły wzrost eksportu motoryzacyjnego, który odnotował wzrost o 14,33 procent, osiągając wartość 189 miliardów dolarów w 2023 r.

Meksykowi udało się nieznacznie wyprzedzić Japonię i Stany Zjednoczone w światowym rankingu eksporterów motoryzacyjnych, awansując na trzecie miejsce. Tymczasem Unia Europejska pozostała na pierwszym miejscu, a Chiny awansowały z piątego na drugie miejsce. Zmiana ta jest w dużej mierze spowodowana znacznym wzrostem eksportu pojazdów z Meksyku, który obecnie stanowi 31 procent jego całkowitego eksportu, konsolidując kraj jako potęgę w globalnym przemyśle motoryzacyjnym. Silna integracja regionalna na mocy umowy USA-Meksyk-Kanada była również kluczowym czynnikiem tego wzrostu.

Unia Europejska przewodziła eksportowi motoryzacyjnemu w 2023 r., osiągając łączną wartość 831 mld USD. Za nią znalazły się Chiny z 170 mld USD, Meksyk z 158 mld USD, Japonia z 157 mld USD i Stany Zjednoczone, również z 157 mld USD.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

TAGI: Chiny – ChRL – Chińska Republika Ludowa, Meksyk, Samochody elektryczne

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUS Open: Sinner w kolejnej rundzie
Następny artykułSuma dożynkowa na Jasnej Górze. Mocne wystąpienie prezydenta