Czy sport osób z niepełnosprawnością intelektualną jest na tyle ciekawy, aby dyskutowała o nim cała Polska? Tak. Wszystko dzięki bocce, a dokładniej trenerowi Tomaszowi Bandrowiczowi oraz Monice i Laurze Musiał. Wszyscy są związani ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Przemyślu.
Wspomniana trójka wzięła udział w podcaście w ramach 40-lecia Olimpiad Specjalnych, opowiadając o swoich sportowych przygodach. Prowadzącym rozmowę był znany dziennikarz i zarazem ambasador Olimpiad Specjalnych Tomasz Wolny.
Od kwietnia 2023 r. w Przemyślu oddano do kryty kort do gry w bocce, tzw. boczodrom. Jest to obecnie jedyny taki obiekt w Europie. Obiekt wybudowany wg przepisów Olimpiad Specjalnych – instytucji zajmującej się sportem osób z niepełnosprawnością intelektualną. Od samego początku był dalekosiężny plan jego wykorzystania. Plan, który jest realizowany od września 2023 r. pod nazwą „Bocce furtką do reintegracji uczniów z niepełnosprawnością intelektualną”. To innowacja pedagogiczna, którą zainteresowała się Polska i Europa.
– Projekt ma na celu szkolenie uczniów z niepełnosprawnością intelektualną do roli sędziów bocce. Część uczniów ma już za sobą debiut w zawodach ogólnopolskich, które w lipcu tego roku odbyły się w Kielcach. Imprezą docelową, do której szkolą się uczniowie są Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2027 roku odbędą się w Chile
[middle1]
– wyjaśnił T. Bandrowicz…
Płatny dostęp do treści
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium?
Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie!
Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 46% tekstu do przeczytania.
Wykup dostęp
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS