Zalany telefon to przykra i stresująca sprawa. Po takim wypadku wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie co zrobić dalej w internecie. W poszukiwaniach można natknąć się na filmiki mające pomóc w pozbyciu się cieczy z urządzenia. Skąd w ogóle taki pomysł?
Wypadki chodzą po ludziach. Każdemu, nawet najbardziej ostrożnemu, użytkownikowi może zdarzyć się chociażby zalanie sprzętu. I o ile jest to na przykład klawiatura to mówimy raczej o stosunkowo małym problemie. Gorzej jeśli ciecz dostanie się do smartfona, czyli urządzenia, w którym przechowujemy wiele istotnych danych. Nic więc dziwnego, że w internecie możemy odnaleźć filmy mające pomóc w usunięciu wody z telefonu. Tego rodzaju nagrania bazują na konkretnych dźwiękach, które wprawiają głośnik w drgania mogące wypchnąć zalegającą wodę. I co ciekawe pomysł ten wykorzystuje nawet Apple.
Tego rodzaju nagrania bazują na konkretnych dźwiękach, które wprawiają głośnik w drgania mogące wypchnąć zalegającą wodę.
Kalifornijski producent sprzętu znany z wysokiej jakości swoich urządzeń stosuje w zegarkach Apple Watch funkcję, która właśnie za pomocą specyficznego dźwięku pozbywa się wody z głośnika. Efekty jej działania możemy zobaczyć chociażby na poniższym nagraniu (od 1:50). Zdaniem eksperta z iFixit specjalne wideo na YouTube faktycznie powoduje wyrzucenie cieczy, która normalnie zalegałaby wewnątrz.
Niestety cudów nie ma
I chociaż specjalne nagranie faktycznie jest w stanie usunąć wodę to niestety może okazać się niewystarczające. Wpływ na to czy smartfon będzie prawidłowo działał po zalaniu ma wiele czynników. Najbardziej istotny jest stopień ochrony na zalanie. Im wyższy, tym mniejsza szansa, że urządzenie ulegnie awarii po kontakcie z wodą. Trzeba mimo wszystko pamiętać, że nawet jeśli nasz smartfon po wyjściu z fabryki zapewniał wodoszczelność to nie musi być tak do tej pory. Jeżeli urządzenie było rozbierane na przykład celem wymiany baterii to urządzenie mogło stracić swoją odporność na dostawanie się cieczy do wewnątrz. Z czasem swoje właściwości mogą stracić również uszczelki.
W przypadku zalania metoda z odtwarzaniem specjalnego dźwięku na YouTube nie da rady wyrzucić całej ilości cieczy zalegającej w smartfonie. Może być jednak użyteczna gdy mamy pewność, że nasze urządzenie jest wodoszczelne i ciecz nie dostała się do komponentów jak płyta główna czy bateria.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS