A A+ A++

Naturalny wróg ćmy bukszpanowej. Wytępi żarłoczne larwy

Jak dbać o bukszpan?

Jak dbać o bukszpan?

Źródło zdjęć: © Adobe Stock

ZS

29.08.2024 13:56, aktual.: 29.08.2024 16:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ćma bukszpanowa nie jest pożądanym gościem w ogrodzie. Wraz z końcem sierpnia larwy zaczynają pojawiać się m.in. na bukszpanach i innych krzewach. Jak sobie radzić z tymi uporczywymi żyjątkami?

Ćma bukszpanowa może zaatakować rośliny w naszych ogrodach nie tylko wiosną. Drugie pokolenie tych owadów pojawia się wczesną jesienią. Pierwsze larwy można zauważyć już w sierpniu. Ten gatunek ćmy atakuje jednak nie tylko bukszpan, lecz także ostrokrzew oraz trzmielinę.

Czy można atakowi ciem bukszpanowych jakoś zaradzić? Ogrodnicy polecają oprysk, który można przygotować samodzielnie w domu z kilku składników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Wymieszaj z wodą i spryskaj. Czarne plamki zejdą od razu

Co na ćmy bukszpanowe?

Popularnym domowym sposobem na pozbycie się ćmy bukszpanowej jest oprysk przygotowany z zaledwie dwóch składników. Ogrodnicy wyjawiają, że wystarczy zmieszać wodę z octem w proporcji 1:10, mieszaninę przelać do butelki z atomizerem, a następnie dokładnie opryskać roślinę, na której pojawiły się szkodniki. Po odczekaniu pół godziny obficie podlewamy roślinę czystą wodą.

Jeżeli jednak ćmy zaatakowały naszą działkę całą kolonią, lepiej wybrać produkty dostępne w sklepach ogrodniczych. Sam ocet może się bowiem okazać niewystarczający.

Zobacz także

Nie wyrzucaj, a wsyp pod tuje. Będą rosły jak szalone
Nie wyrzucaj, a wsyp pod tuje. Będą rosły jak szalone

Szukasz skutecznego sposobu? Zwróć uwagę na jedną rzecz

W sklepach znajdziemy wiele produktów, których celem jest pozbycie się konkretnych ogrodowych szkodników. Jak wybrać najlepszy, jeżeli mamy problem z ćmą bukszpanową? Ogrodnicy radzą, by szukać środków ze szczególnym składem, a dokładniej tych posiadających “bacillus thuringiensis”.

Pod tą łacińską nazwą kryją się silne bakterie. Jak działają? Przedostając się do układu pokarmowego ćmy “przyczepiają się” do białek receptorowych, które znajdują się na powierzchni komórek jelitowych. Wówczas wytwarzają się toksyczne białka, które w ciągu trzech dni doprowadzają do śmierci ćmy. Warto wiedzieć, że bakteria nie jest groźna ani dla ludzi, ani dla domowych zwierzaków.

Zapraszamy do dołączenia do grupy na FB – #Samodbałość. Tam na bieżąco informujemy o wywiadach i nowych historiach. Dołącz do nas i zaproś znajomych. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij je przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNBA: Ogromne pieniądze niosą za sobą konsekwencje. Porter Jr. szczerze o presji
Następny artykułWspomnienie braci Wroniszewskich na start Koneckiego Września