Angelika Ollik – 2024-08-28 09:01:09
Mural upamiętni tragiczne wydarzenia z 1 września 1939 roku, ale także przypomni znaczenie kolejarzy chojnickich i rozwój kolejnictwa w naszym mieście. Za jego realizację odpowiada Basgrow Studio, a odsłonięcie gotowego dzieła jeszcze w tym tygodniu.
W ostatnim czasie przy jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach stanęły rusztowania i nie chodzi tutaj wcale o remont elewacji, bowiem przechodnie mijający budynek mogą się już dopatrzyć elementów muralu nad którym intensywnie pracują twórcy z chojnickiego Basgrow Studio. Projekt nieprzypadkowo powstaje w tym miejscu, lecz właśnie dlatego, iż szkoła nosi imię “Pamięci Kolejarzy Chojnickich”, a mural będzie upamiętniał nie tylko kolejarzy, ale także i tragiczne wydarzenia z 1 września 1939 roku, kiedy to o godz. 4:23 zamiast zapowiadanego pociągu pośpiesznego nr 704 relacji Berlin – Królewiec na dworzec w Chojnicach wjechał niemiecki pociąg pancerny i rozpoczęły się pierwsze starcia II wojny światowej w naszym mieście. To istotne szczegóły, które znajdują swoje odzwierciedlenie także na muralu, znajdziemy na nim zarówno kolejarzy jak i zegar z symboliczną godziną.
Natomiast jak podkreśla Olgierd Szopiński z Basgrow Studio, które odpowiada za koncepcję i realizację tego projektu – mural odnosi się również bezpośrednio do patronów szkoły. – Mamy tutaj sylwetki lokomotyw i one są ułożone chronologicznie – od najstarszych do tych nowszych, które można było w Chojnicach na przestrzeni lat obserwować i dla historii są ważne, a w takim aspekcie estetycznym są po prostu ciekawe.
O powstanie muralu zabiegała w dużej mierze przede wszystkim społeczność szkoły, która środki na jego wykonanie zbierała na szkolnym festynie, a także za pomocą zbiórki internetowej, a prace przygotowawcze nad projektem pod względem merytorycznym i organizacyjnym trwały ponad rok – Warto jeszcze powiedzieć, że zrobiliśmy dwie koncepcje tego jednego projektu i malujemy tutaj po wspólnej decyzji z radą rodziców, dyrekcją szkoły, radą pedagogiczną i naszej wewnętrznej decyzji projekt Błażeja Miliwka – zaznacza Olgierd.
Odsłonięcie gotowego muralu zaplanowano na 1 września o godz. 5:00 rano jako uświetnienie obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. – Planujemy skończyć do ostatniego dnia sierpnia, jesteśmy w połowie drugiej lokomotywy – dodają z uśmiechem autorzy. Co ważne, przy ukończonym dziele pojawi się także specjalna tabliczka, która zawierać będzie nie tylko nazwiska darczyńców i sponsorów, ale również wyjaśnienie koncepcji i objaśnienie poszczególnych elementów, co pozwoli uzmysłowić oglądającym historię jaką ten mural ze sobą niesie.
Wizualizacja:
Podobne tematy:
Najnowsze:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS