Do 6 sierpnia branża farmaceutyczna dokonała i upubliczniła informacje o 1200 unikalnych transakcji o łącznej wartości ponad 230 mld dolarów. W tym ponad 120 transakcji dotyczy przejęć i fuzji (M&A) o łącznej wartości przekraczającej 60 mld dolarów.
Obszar zawieranych przez firmy farmaceutyczne w 2023 roku umów był pokaźny a ponad 2 tys. unikalnych transakcji firm farmaceutycznych i biotechnologicznych opiewało na kwotę ponad 410 mld dolarów. Wśród nich, portal PharmaCompass wyróżnił ponad 200 transakcji M&A, których wartość przekroczyła 160 mld dolarów. “Onkologia, zakażenia i choroby zakaźne oraz neurologia wyłoniły się jako trzy najważniejsze obszary terapeutyczne dla transakcji” – czytamy.
Analiza PharmaCompass wskazuje, że dynamika ta utrzymuje się też w 2024 roku. Do 6 sierpnia bieżącego roku branża farmaceutyczna odnotowała ponad 1200 unikalnych transakcji o wartości ponad 230 mld dolarów, w tym ponad 120 transakcji M&A o łącznej wartości przekraczającej 60 mld dolarów.
“Podczas gdy onkologia utrzymuje pozycję lidera, neurologia i immunologia zyskały znaczną popularność” – czytamy w analizie przygotowanej przez portal.
W zbiorze danych nie uwzględniono wartości transakcji związanych z przejęciem obiektów, zbyciem, wyrobami medycznymi, diagnostyką i weterynarią. Raport obejmuje transakcje ogłoszone (niezależnie od terminu zakończenia realizacji umowy).
Największe przejęcia na rynku farmaceutycznym w 2024 roku
Twórcy raportu zauważają, że w tym roku nie dokonano jeszcze żadnej “mega transakcji”, takiej jak na przykład przejęcie Seagen przez Pfizer za 43 mld dolarów w roku 2023, czy w roku poprzedzającym – przejęcie Horizon przez Amgen za 27,8 mld dolarów. Tegoroczną największą transakcją w takiej skali na rynku farmaceutycznym było przejęcie producenta leków specjalizującego się w kontraktowym rozwoju i produkcji (CDMO) Catalent przez Novo Holdings za 16,5 mld dolarów.
Największym przejęciem spośród innowacyjnych firm farmaceutycznych było przejęcie Alpine Immune Sciences przez Vertex Pharmaceuticals za kwotę 4,9 mld USD co wzmocniło portfolio Vertex o immunoterapie, w tym povetaciceptu badanego w kierunku leczenia nefropatii IgA
Z kolei przejęcie CymaBay Therapeutics przez Gilead Sciences w lutym za kwotę 4,3 mld dolarów zapewniło tej firmie dostęp do seladelparu, eksperymentalnego leku, który w tym miesiącu otrzymał przyspieszoną zgodę rejestracyjną FDA w celu leczenia pierwotnego zapalenia dróg żółciowych.
Eli Lilly wzmocniło zaś swoją obecność na rynku chorób zapalnych jelit (IBD, ang. Inflammatory Bowel Disease), kupując Morphic Holding za około 3,2 mld dolarów w lipcu. Dzięki tej transakcji Lilly pozyskało kandydata na doustną terapię IBD MORF-057, która ma dać specjalistom i pacjentom lepszą formę dawkowania w porównaniu do obecnie dostępnych na rynku leków wstrzykiwanych.
Kolejny na liście największych transakcji w kategorii M&A uplasował się Novartis, który w tym roku dokonał dwóch znaczących zakupów. Opiewająca na kwotę 2,9 mld dolarów transakcja przejęcia niemieckiego MorphoSys daje firmie obiecującego kandydata na lek w leczeniu raka szpiku kostnego pelabresib. Drugim zakupem jest przejęcie Mariana Oncology za 1 mld dolarów z góry (plus 750 mln dolarów w przypadku osiągnięcia kolejnych kamieni milowych), rozszerzając tym samym działalność na terapie radioligandowe (RLT).
Giełda licencji na leki
Novartis oprócz ogłoszonych umów M&A, nawiązał też liczne umowy o współpracy. Na przykład Szanghai Argo Biopharma nawiązało współpracę z Novartis przy dwóch wczesnych kandydatach na interferencję RNA w chorobach układu krążenia. Umowa opiewa na kwotę 185 mln dolarów płaconych z góry z opcją potencjalnego udziału w zyskach do 4,2 mld dolarów w przypadku powodzenia badań klinicznych i komercjalizacji. Novartis zgodziła się również zapłacić firmie Dren Bio do 3 mld dolarów (w tym 150 mln dolarów z góry) za wykorzystanie platformy Targeted Myeloid Engager and Phagocytosis tej firmy do opracowania bispecyficznych przeciwciał w leczeniu raka.
Ponadto szwajcarski producent leków rozszerzył współpracę w zakresie odkrywania peptydów z japońską firmą PeptiDream w ramach umowy wartej ponad 2,71 mld dolarów w płatnościach za osiągnięte kamienie milowe, plus płatność z góry w wysokości 180 mln dolarów. Konjugaty peptydowo-lekowe (PDC) to następna generacja ukierunkowanych leków terapeutycznych po konjugatach przeciwciało-lek. Jak dotąd Novartis jedyną dużą firmą farmaceutyczną z zatwierdzonymi przez FDA radioligandowymi PDC.
Perspektywę największego zysku ma z kolei amerykański Flagship Pioneering dzięki umowie partnerskiej z GSK. Na stole jest 7 mld dolarów, które spółka ma szansę otrzymać w przypadku wywiązania się z umowy obejmującej zidentyfikowanie i opracowanie aż 10 nowych leków i szczepionek. We współpracy partnerskiej GSK liczy na szerokie portfolio Flagship obejmujące ponad 40 firm biofarmaceutycznych z możliwościami rozwoju leków.
W obszarze neurologii – drugim, pod względem budżetowego zainteresowania farmy, obszarem klinicznym – PharmaCompass wskazuje na dwie znaczące umowy. Pierwszą z nich ma być umowa między Takeda i AC Immune o wartości 100 mln dolarów płatności z góry z potencjalnymi dalszymi płatnościami w wysokości 2,1 mld dolarów za wyłączną opcję licencjonowania globalnych praw do szczepionki na chorobę Alzheimera i powiązanych immunoterapii.
Po drugie, AbbVie oraz Gilgamesh Pharmaceuticals połączyły siły w ramach umowy potencjalnie wartej ponad 2 mld dolarów, w ramach której firmy będą współpracować nad opracowaniem nowej klasy związków psychodelicznych do leczenia zaburzeń psychicznych.
Które firmy wydały najwięcej?
W tym roku firmy takie jak;
- Novartis (z łączną kwotą inwestycji 16,8 mld dolarów),
- GSK (14,5 mld dolarów),
- Sanofi (11,9 mld dolarów),
- Bristol Myers Squibb (11,6 mld dolarów) i
- AbbVie (9,1 mld dolarów) ,
poczyniły znaczne inwestycje w przejęcia, licencjonowanie i inne formy współpracy – wylicza PharmaCompass..
Jak oceniają twórcy raportu, obszar opisywanych transakcji “jest solidny” to zauważalnie następuje “przesunięcie w kierunku transakcji średniej wielkości”
Jednocześnie rosnące zainteresowanie obszarami takimi jak konjugaty przeciwciało-lek, radiofarmaceutyki i immunoterapie, “podkreślają ich rosnące znaczenie w rozwoju leków”. Odnotowano również znaczne zainteresowanie terapią interferencji RNA (siRNA), podkreślając nacisk branży na nowatorskie podejścia do leczenia chorób.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS