A A+ A++

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia dotyczący utworzenia gminy Szczawa. Nowy samorząd ma powstać na Limanowszczyźnie z dniem 1 stycznia 2025 roku. Projekt czeka na opinie ministerstw.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia z dniem 1 stycznia 2025 roku nowego samorządu na Limanowszczyźnie – gminy Szczawa. 

Dokument trafił już do wszystkich ministerstw, które mają 14 dni na jego zaopiniowanie i ewentualne wniesienie uwag. 

Za projekt odpowiedzialny jest Tomasz Szymański – sekretarz stanu  w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Zobacz również:

Obecnie gmina Kamienica obejmuje obszar o powierzchni 9518 ha i liczy 7814 mieszkańców. Z dokumentu wynika, że planowana nowa gmina Szczawa miałaby powierzchnię ponad 4238 ha i liczyć 1830 mieszkańców, obejmując tereny obrębu ewidencyjnego Szczawa oraz części obszarów Kamienica i Zasadne. Jak już informowaliśmy, władze gminy Kamienica pogodziły się już z prawdopodobnym podziałem, ale zamierzają “podjąć walkę” o zmianę granic nowej gminy. 

Przypomnijmy, że w maju po przeprowadzeniu konsultacji, Rada Gminy Kamienica wydała negatywną opinię w sprawie utworzenia gminy Szczawa. W konsultacjach wzięło udział 729 mieszkańców, z czego 195 osób opowiedziało się za utworzeniem nowej gminy, a 527 było przeciw. W samym sołectwie Szczawa za utworzeniem gminy opowiedziało się 185 mieszkańców, co stanowi ponad 79% biorących udział w konsultacjach.

Wcześniej komitet Nasza Gmina Szczawa, wspierający inicjatywę utworzenia nowej jednostki samorządowej, przedłożył listę z 625 podpisami mieszkańców Szczawy, co stanowi 42% uprawnionych do głosowania. Z uzasadnieniu resort przypomina, że we wrześniu 2013 r. w lokalnym referendum aż 93% mieszkańców Szczawy poparło inicjatywę utworzenia nowej gminy.

Według analizy przeprowadzonej przez wojewodę małopolskiego, zarówno gmina Kamienica, jak i nowo planowana gmina Szczawa spełniają wymogi finansowe oraz demograficzne określone w ustawie o samorządzie gminnym. Dochody podatkowe na mieszkańca w obu gminach przekraczają minimalne wskaźniki, a liczba mieszkańców przewyższa populację najmniejszej gminy w Polsce.

Na terenie planowanej gminy Szczawa znajdują się m.in. budynki o przeznaczeniu komunalnym oraz uzdrowiskowym, co wpisuje się w dążenia lokalnej społeczności do uzyskania przez Szczawę statusu uzdrowiska.

W skład zasobu komunalnego nowej gminy wejdą m.in. budynek ośrodka zdrowia, remiza OSP Szczawa, pijalnia wód mineralnych, budynek po zlikwidowanej szkole podstawowej, oczyszczalnia ścieków oraz PSZOK, stacja uzdatniania wody oraz zbiornik o pojemności 300m3, a także niezabudowane działki i drogi publiczne (gminne). 

Przewidywana siedziba urzędu nowej gminy Szczawa to budynek po zlikwidowanej Szkole Podstawowej nr 2 w Szczawie (Bukówka). Prognozowane wydatki na czynności związane z utworzeniem struktur samorządu, przewidziane jeszcze na ten rok, to około 1 mln 500 tys. zł. Kwota obejmuje m.in. koszt adaptacji pomieszczeń budynku szkoły na cele biurowe, koszt wyposażenia urzędu gminy, koszt prac geodezyjnych oraz wynagrodzenie pełnomocnika.

Przypomnijmy, że za ideą utworzenia nowego samorządu stoi społeczny komitet, którego głównym argumentem przemawiającym za podziałem jest plan uzyskania przez Szczawę statusu uzdrowiska, co ma pozwolić na pełne wykorzystanie zasobów przyrodniczych, w tym wód leczniczych. 

Decyzja o utworzeniu gminy Szczawa zapadła dokładnie dziewięć lat temu, w lipcu 2015 roku. Kilka miesięcy później nowy rząd utworzony przez PiS po wygranych wyborach uchylił rozporządzenie. Parlamentarzyści, którzy znaleźli się w opozycji, złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego, a ten wyrokiem z czerwca 2017 roku stwierdził niezgodność rozporządzenia uchylającego decyzję w sprawie utworzenia gminy Szczawa (i gminy Grabówka) z przepisami Konstytucji RP i ustawy o samorządzie gminnym. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDożynki Gminy Chełm 2024: Uroczystości pełne tradycji i radości za nami
Następny artykułSCAM od PZU lub kogoś, kto się pod niego podszywa