Naukowcy z MIT opracowali wszczepialny czujnik, który może „wykrywać objawy przedawkowania i automatycznie podawać dawkę naloksonu w ciągu zaledwie 10 sekund.
W Stanach Zjednoczonych do dnia dzisiejszego z powodu przedawkowania opiodów od 1999 roku zmarło ponad ponad 600 tys. osób – wynika z raportu Komisji Stanford-Lancet ds. Kryzysu Opioidowego w Ameryce Północnej. Liczba ofiar śmiertelnych zapewne byłaby niewątpliwie wyższa, gdyby nie nalokson antagonista opioidowy, który może skutecznie odwrócić skutki przedawkowania a ostatnio też nalmefen.
Jednak czas ma kluczowe znaczenie: jeśli antagonista opioidowy nie zostanie podany szybko, szanse ofiary na przeżycie gwałtownie maleją. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Device zespół badaczy opisuje urządzenie zaprojektowane do wykrywania objawów przedawkowania i automatycznego podawania dawki naloksonu w ciągu zaledwie 10 sekund.
Koncern odpowiedzialny za kryzys opioidowy w USA ze zgodą FDA na zastrzyk odwracający skutki przedawkowania
Urządzenie – które naukowcy opisują jako „robotycznego pierwszego ratownika” – nazywa się „implantable system for opioid safety” (iSOS). Jest wszczepiane pod skórę użytkownika, tak samo jak wszczepialny rejestrator arytmii . Pozwala to na dokładniejsze monitorowanie parametrów życiowych niż istniejące urządzenia wearable.
Jednym z wyzwań dla każdego rodzaju zautomatyzowanego urządzenia jest kwestia tolerancji na opiaty: podczas gdy pobieranie próbek poziomu opiatów we krwi użytkownika może wydawać się prostym sposobem na wykrycie ryzyka przedawkowania, poziom, który zabiłby osobę nieznającą się na opiatach, może ledwo zostać zarejestrowany przez osobę długotrwale uzależnioną. W związku z tym większość urządzeń wykrywających przedawkowanie opiera się na monitorowaniu tętna użytkownika, częstości oddechów lub poziomu tlenu we krwi. Niestety, wszystkie te parametry życiowe są zależne od wszelkiego rodzaju czynników, co sprawia, że urządzenia te są podatne na wykrywanie fałszywie dodatnich wyników.
Wystawianie recept na te leki psychotropowe będzie ograniczone. Projekt w konsultacjach
zamiast monitorować pojedynczy parametr życiowy, iSOS wykorzystuje wiele czujników, w tym elektrokardiograf, czujnik monitorujący poziom tlenu we krwi (SpO2 ) , monitor pracy serca, termometr do pomiaru temperatury ciała i różne inne funkcje. Wszystkie te funkcje są koordynowane przez procesor który agreguje i przetwarza wszystkie te dane.
– Połączenie wielu czujników w celu opracowania fizjologicznego biomarkera wczesnego zatrucia opioidami i przedawkowania pozwala nam dokładnie wykrywać przedawkowanie opioidów… i prawidłowo podawać nalokson – komentuje dla “Popular Science”, współautor badania Giovanni Traverso.
W początkowych testach przeprowadzonych na świniach, iSOS był w stanie odwrócić przedawkowanie w 96% przypadków. Urządzenie potrafi odróżnić przedawkowanie „szybkie” od przedawkowania „o powolnym początku”, które mają różne profile objawów. Pomimo wyrafinowania konstrukcji urządzenia, możliwe jest wyobrażenie sobie sytuacji, które mogą generować fałszywie dodatnie wyniki. Na przykład zdarzenie bezdechu sennego powoduje spadek poziomu tlenu we krwi, spowolnienie akcji serca i inne objawy przypominające początek przedawkowania opioidów.
Badacz w rozmowie zgadza się, że nadal mogą pojawić się fałszywie dodatnie wyniki: -Bezdech senny może generować sygnały fizjologiczne podobne do tych, które powstają w wyniku przedawkowania opioidów. Inne istotne stany obejmują zatrucie benzodiazepinami, zwłaszcza że osoby z zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów mogą mieć również inne zaburzenia związane z używaniem substancji – mówi i dodaje , że algorytmy urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o takich sytuacjach. „Algorytmy rozróżniają te scenariusze, analizując dynamiczną odpowiedź tętna i sygnałów oddechowych”.
Użytkownicy mają krótki czas – od 10 do 30 sekund, w zależności od tego, czy urządzenie wykryje powolne czy szybkie przedawkowanie – na anulowanie działania iSOS, jeśli sytuacja jest fałszywie dodatnia. Mogą to zrobić za pomocą powiązanej aplikacji na smartfony. Wszczepialne urządzenie ma również wbudowany system alarmowy z sygnałami dźwiękowymi i dotykowymi, aby obudzić użytkownika, zapewniając alternatywę dla osób bez smartfonów lub z rozładowanymi urządzeniami”. W przeciwnym razie iSOS dostarcza swój ładunek naloksonu: 10 mg, podawanego podskórnie w ciągu zaledwie 10 sekund.
iSOS zawiera znacznie więcej niż typowe dawki donosowe, takie jak te w komercyjnych aerozolach do nosa z naloksonem, które zwykle wynoszą 4 mg. Wyższa dawka została wybrana z myślą, aby rozwiązać rosnący problem przedawkowania fentanylu, które często wymagają więcej niż jednego podania aerozolu do nosa, aby odwrócić skutki.
Prototyp zawiera jedną taką dawkę, Traverso mówi, że potencjalnie może zawierać wiele dawek bardziej skoncentrowanego roztworu naloksonu, co pozwoli mu podawać powtarzane dawki, jeśli pierwsza nie przywróci życia użytkownikowi.
Niestety, w niektórych przypadkach nawet pojedyncza dawka 10 mg może mieć niekorzystny wpływ na użytkowników: wraz ze wzrostem dawki naloksonu wzrasta ryzyko wywołania u użytkownika zespołu abstynencyjnego .Twórcy przewidują również możliwość rozbudowania urządzenia o funkcję automatycznego wezwania pomocy medycznej.
– Przewidujemy również, że urządzenie będzie rejestrować wykrywanie przedawkowania, co umożliwi bardziej spersonalizowane doradztwo behawioralne dla osób leczonych z powodu zaburzeń związanych z używaniem opioidów, ze szczególnym uwzględnieniem świadomości zdarzeń przedawkowania – mówi Giovanni Traverso.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS