A A+ A++

Aby zachować zdrowie wystarczy być aktywnym fizycznie 20-40 minut dziennie. Takie zalecenia wydała Światowa Organizacja Zdrowia. Tylko co trzeci Polak poświęca na to tyle czasu. W internecie spędzamy natomiast prawie 6 godzin dziennie.

Normy aktywności fizycznej dla większości zbyt wyśrubowane

Zgodnie z danymi raportu Ministerstwa Sportu i Turystyki („Poziom Aktywności Fizycznej Polaków 2023) zaledwie 1/3 Polaków spełnia normy dotyczące aktywności ruchowej proponowane przez WHO. Trzeba wspomnieć, że te normy nie są szczególnie wyśrubowane. Zgodnie z nimi, aby cieszyć się dobrym zdrowiem, dorośli powinni podejmować od 150 do 300 minut aktywności fizycznej angażującej różne partie mięśni każdego tygodnia. Może to być bieganie, pływanie, dynamiczna jazda na rowerze czy ćwiczenia na świeżym powietrzu. Dwie i pół godziny w skali tygodnia to nie jest dużo, jednak tylko jeden na trzech mieszkańców Polski ma czas oraz motywację, aby podjąć taki wysiłek.

– W 2023 roku odsetek Polaków w wieku 15-69 lat, którzy spełniają normy dotyczące poziomu aktywności fizycznej w czasie wolnym (nie uwzględniając spacerowania) rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia kształtuje się na poziomie 28%. Jeśli dodatkowo uwzględnimy regularną aktywność związaną z jazdą na rowerze w celu przemieszczania się, odsetek Polaków w wieku 15-69 lat, którzy spełniają normy WHO wzrasta do 34%. Mężczyźni istotnie częściej niż kobiety spełniają normy WHO w zakresie aktywności fizycznej wykonywanej w czasie wolnym (bez spacerowania) – 32% vs. 24% oraz aktywności związanej z regularną jazdą na rowerze w celu przemieszczania się – 38% vs. 30%) – czytamy w raporcie.

Tylko co piąty z nas chodzi pieszo

Wśród Polaków powyżej 15. roku życia 27% regularnie podejmuje transportową aktywność fizyczną. W celu przemieszczania się 21% chodzi pieszo, a 6% jeździ na rowerze. Regularne spacery w czasie wolnym deklaruje 29% badanych. Nie obserwujemy tu istotnych statystycznie różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami.

Dlaczego mało się ruszamy? Wolimy siedzieć w internecie

Serwis “Planuję długie życie” przeanalizował, co robimy zamiast się wybrać na spacer, przejść po okolicy, pojeździć rowerem czy pójść na basen. Okazuje się, że pochłania nas śledzenie ekranów naszych laptopów, komórek i innych elektronicznych rozpraszaczy. Dane o aktywności fizycznej Polaków porównano z ilością czasu spędzonego przed ekranami. Zgodnie z badaniem firmy Electronics Hub okazuje się, że przeciętnie mieszkaniec Polski spędza ponad 40% czasu w ciągu dnia na konsumowanie treści w Internecie. Może to być więc ponad 6 godzin dziennie! Zgodnie z danymi firmy badawczej Nielsen na samą konsumpcję wideo poświęcamy 4 godziny i 24 minuty. Siłą rzeczy najczęściej odbywa się to w pozycji siedzącej albo leżącej. Aby być „na bieżąco” potrzebujemy więc ponad 6 godzin dziennie, podczas gdy zachowanie dobrego zdrowia wymaga „zaledwie” 2,5 godzin w skali tygodnia! Mimo to inwestycja tego czasu w zdrowie dla wielu z nas wciąż okazuje się dużą trudnością.

Po co nam ruch?

Zgodnie w rekomendacjami WHO aktywność fizyczna jest najlepiej udokumentowaną profilaktyką zdrowia. 150-300 minut umiarkowanego ruchu lub 75 minut intensywnego ruchu tygodniowo zmniejsza ryzyko nowotworów, cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowychŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę na fakt, że siedzący tryb życia to problem, który od lat się nasila i przyczynia się do zwiększonej umieralności. Skala problemu wydaje się być na tyle poważna, że wedle nowych wytycznych dotyczących zdrowego stylu życia – aktywność fizyczna stanowi podstawę działań zmierzających do zachowania dobrego zdrowia. Dlatego właśnie została umieszczona w podstawie nowej piramidy zdrowia.

Co mierzy Ministerstwo Sportu?

Ministerstwo Sportu i Turystyki prowadzi od 2014 roku cykliczne badanie poziomu aktywności fizycznej mieszkańców Polski. W 2023 roku badanie ilościowe przeprowadzone zostało za pomocą wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie 1000 Polaków w wieku 15+ reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek, województwo i wielkość miejscowości zamieszkania. Pytania zawarte w kwestionariuszu dotyczyły różnych form aktywności podejmowanych podczas przemieszczania się, a także w czasie wolnym w ciągu ostatnich 7 dni. Przy analizach brano pod uwagę aktywność fizyczną trwającą co najmniej 10 minut bez przerwy: chodzenie i jazda na rowerze związane z przemieszczaniem się z miejsca na miejsce (do pracy, na zakupy, w miejsca rozrywki itp.), spacer, chodzenie, ale niezwiązane z przemieszczaniem się z miejsca na miejsce (spacer po lesie, parku itp.) oraz umiarkowana oraz intensywna aktywność fizyczna w czasie wolnym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPIŁKA NOŻNA: W sobotę Wiki Sanok zmierzy się z Przełęczą Dukla
Następny artykułKościoły w Polsce w obronie lekcji religii składają petycje do Sądu Najwyższego