Rzecznik przypomina w komunikacie dotyczącym tej sprawy, że od lat zabiega u Ministra Finansów o zmianę przepisów w sprawie zwolnienia z opodatkowania odsetek wypłacanych za opóźnienie, w sytuacji gdy należność główna korzysta ze zwolnienia podatkowego. Wskazywał, że osoby poszkodowane, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej (m.in. ofiary wypadków komunikacyjnych lub ich najbliżsi), ponoszą negatywne konsekwencje podatkowe nieterminowej wypłaty należności zasądzonych na ich rzecz od ubezpieczycieli.
Według Rzecznika zwroty „ważny interes podatnika” oraz „interes publiczny” powinny być interpretowane w zdecydowanie szerszym znaczeniu niż obecnie. W pewnych przypadkach należy bowiem zerwać z zasadą powszechności opodatkowania (art. 84 Konstytucji RP) i dać pierwszeństwo m.in. zasadzie sprawiedliwości społecznej oraz zasadzie uwzględnienia dobra rodziny, nakazującej państwu szczególną pomoc i opiekę dla rodzin niepełnych, czy wielodzietnych, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, a także zasadzie zabezpieczenia społecznego dla osób, które pozostają bez pracy i bez środków utrzymania.
WSA oddalił skargę Rzecznika, więc ten złożył skargę kasacyjną.
– Opodatkowanie odsetek należnych od świadczeń korzystających ze zwolnienia podatkowego niweczy sens tego zwolnienia i prowadzi do wniosków, niedających się pogodzić z zasadą sprawiedliwości społecznej i ochrony godności człowieka. W praktyce oznacza „opodatkowanie krzywdy ludzkiej” poprzez realne obniżenie wysokości zasądzonej poszkodowanemu należności. Ponadto prowadzi do absurdalnej konkluzji, że im dłużej ubezpieczyciel pozostaje w opóźnieniu, tym więcej Skarb Państwa pobiera podatku od pokrzywdzonego – podkreślił RPO.
NSA: organ podatkowy ma być rozsądny i sprawiedliwy
NSA uznał zarzuty … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS