A A+ A++

Lato to czas relaksu, wypoczynku, zawierania nowych znajomości. W tym okresie wielu młodych ludzi często eksperymentuje ze wszystkim, co się w ich życiu pojawia, m.in. z substancjami narkotycznymi. – Pamiętajmy, że zakazy i ograniczenia, godzące w narkotyki i dopalacze, nie są wyrazem psucia zabawy lub zabierania przysługujących praw, a wypływają z ludzkich tragedii. Młodzieży życzymy bezpiecznych i udanych wakacji, narkotykom mówimy zdecydowane nie – podkreśla asp. sztab. Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin.

Zapewniając o dobrej zabawie handlarze narkotykami rozprowadzają wśród młodzieży niebezpieczne trucizny. Oczywiście pomijają milczeniem kwestie uzależnienia, chorób psychicznych, uszkodzeń narządów wewnętrznych, kalectwa czy śmierci.

– Każdy narkotyk to trucizna, która różni się wyłącznie stężeniem i zakresem zawartych w nich toksycznych związków, a młodzi ludzie najczęściej nie zdają sobie sprawy z konsekwencji ich zażywania. Skupiają się na tym, aby dobrze się bawić czy być akceptowanym. Liczy się dla nich tu i teraz, nie myślą o tym, że może to być dla nich śmiertelnie niebezpieczne. Zakładają, że uzależnienie będzie dotyczyło kogoś innego, koleżanki czy kolegi, ale nie ich – zauważa asp. sztab. Serafin.

Pamiętajmy, że zakazy i ograniczenia godzące w narkotyki i dopalacze wypływają z bardzo gorzkich doświadczeń i ludzkich tragedii. Rodzic przeważnie wierzy swojemu dziecku i temu, że jego taki problem nie dotyczy. Są jednak sytuacje, których nie wolno bagatelizować, dlatego bądź czujny i bacznie obserwuj swoje dziecko. Pamiętajmy – narkotyki to nie tylko ryzyko utraty zdrowia lub życia, ale także ryzyko stania się przestępcą lub ofiarą przestępców!

Natychmiast reaguj, gdy zauważysz, że:

  • często zmienia się nastrój i tryb życia dziecka (nie śpi w nocy, śpi długo w ciągu dnia),
  • staje się obce, oddala się od nas, unika kontaktu, rozmawia niechętnie, kłamie,
  • wraca do domu coraz później, bez uzgodnienia nocuje poza domem,
  • wagaruje, ma kłopoty z nauką,
  • ma nadmierny apetyt lub nie ma go wcale,
  • ma przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, niewyraźnie mówi,
  • w pokoju dziecka dziwnie pachnie, posiada fifki, fajki, bibułki do skrętów czy opaloną folię aluminiową, biały proszek, pastylki, nieznane chemikalia, strzykawki i igły,
  • zaczyna potrzebować coraz więcej pieniędzy, a nam ginie w niewyjaśnionych okolicznościach gotówka,
  • ma przewlekły katar czy powtarzające się krwotoki z nosa,
  • jest rozkojarzone, szybko o wszystkim zapomina, miewa zmienny skrajnie nastrój,
  • nosi tylko bluzki z długimi rękawami, aby ukryć ślady po ukłuciach i samookaleczeniach,
  • stara się zmienić nasze poglądy na temat szkodliwości zażywania narkotyków,
  • lekceważy i łamie reguły panujące w domu.

Pamiętaj, jeśli ktoś z twoich bliskich ma problem z uzależnieniem od narkotyków, może zgłosić się m.in. do: poradni leczenia uzależnień, punktu informacyjno-konsultacyjnego Państwowej Inspekcji Sanitarnej, punktu informacyjno-konsultacyjnego, działającego w strukturach samorządu terytorialnego, a także zadzwonić na telefon zaufania lub infolinię, na przykład:

800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania, przeznaczony dla osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich. Zakres pomocy: udzielanie informacji na temat systemu interwencji, leczenia i rehabilitacji, informowanie o przepisach prawnych związanych z narkomanią, udzielanie profesjonalnych porad nt. mechanizmów uzależnienia, motywowania do leczenia oraz wsparcia psychologicznego. Czynny w godz. 16.00-21.00, z wyjątkiem świąt państwowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPremiery w sierpniu 2024. “Strange Darling” i “Pierścienie Władzy” zamykają wakacje
Następny artykułTak trener Lecha chce zatrzymać Pogoń