Spółka podkreśla, że żadne ze zdefiniowanych przez Creotech problemów nie wynikają z wadliwego działania teleskopu SOP200 dostarczonego do misji EagleEye przez Scanway. Według posiadanych informacji przez Scanway, teleskop SOP200 do momentu publikacji raportu bieżącego nr 26/2024 Creotech nie został jeszcze w ogóle uruchomiony. W przypadku permanentnego braku łączności z satelitą oznaczać to będzie brak walidacji działania teleskopu w warunkach kosmicznych. Zaistniała okoliczność nie będzie jednak skutkowała dla Scanway żadnymi konsekwencjami finansowymi ze strony osób trzecich.
Spółka pragnie podkreślić, że teleskop SOP200 został pozytywnie sprawdzony w testach naziemnych, których wyniki zostały opublikowane w dniu 23.02.2025. Testy te były wykonane na modelu lotnym, czyli tym przekazanym do integracji z platformą satelitarną Creotech dnia 25 stycznia 2024 r., o czym Spółka informowała raportem bieżącym nr 1/2024. Na bazie doświadczenia zespołu oraz wdrożonych wyników prac nad teleskop SOP200 Spółka podpisuje kolejne kontrakty i nie identyfikuje zagrożenia dla dalszego rozwoju Scanway w obliczu potencjalnie nieoperacyjnego satelity EagleEye.
Start satelity EagleEye to jedna z potencjalnie czterech misji kosmicznych z udziałem Scanway w tym roku. Pierwszą był lot zestawu kamer na rakiecie Ariane 6 w dniu 9 lipca br. (misja zakończona sukcesem – potwierdzony flight heritageproduktu SCS w rakietach nosnych – Scanway Camera System), a w oczekiwaniu na start są misje XD i OTTER z obiektywami SOP 20f i SOP 1U/65, które według szacunków koordynatorów misji powinny mieć miejsce jeszcze w 4 kwartale br.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS