A A+ A++

77 proc. pracodawców wskazuje, że najnowsze technologie w firmie zwiększają zaangażowanie najmłodszych pracowników – wynika z badania ManpowerGroup. Dostosowanie środowiska pracy do oczekiwań przedstawicieli różnych pokoleń jest kluczowe dla funkcjonowania firm – dodano.

Tak firmy zwiększają zaangażowanie młodych pracowników. Podwyżka nie jest na pierwszym miejscu
fot. PeopleImages.com – Yuri A / / Shutterstock

W ramach badania do raportu ManpowerGroup “Rynek pracy w erze AI” polscy pracodawcy zostali zapytani o to, jakie działania najskuteczniej zwiększają zaangażowanie i produktywność młodych pracowników z maksymalnie 10-letnim doświadczeniem zawodowym.

Respondenci wskazali, że najlepsze efekty przyniosło zwiększenie wykorzystania technologii w pracy (77 proc.), zwiększenie wynagrodzenia (76 proc.), a także nacisk na wellbeing (75 proc.). Pozytywny wpływ na zaangażowanie i produktywność młodych talentów mają także polepszenie procesu onboardingu (74 proc.), elastyczność w zakresie doboru godzin pracy (73 proc.), a także większa przejrzystość w zakresie wewnętrznych możliwości rozwoju kariery (72 proc.).

“Dostosowanie współczesnego środowiska pracy do oczekiwań przedstawicieli różnych pokoleń jest wręcz kluczowe dla funkcjonowania firm. Aktualnie na rynku mamy przedstawicieli kilku grup pokoleniowych mających różne oczekiwania i czasami zupełnie odmienne podejście do życia czy pracy” – oceniła Justyna Mazur, ekspertka rynku pracy IT i liderka w Experis, cytowana w informacji.

Jak podkreśliła Mazur, dla tzw. millenialsów i zetek na rynku pracy istotna jest elastyczność, równowaga między pracą a życiem prywatnym, ale także rozwój osobisty oraz znaczenie pracy, która jest zgodna z ich wartościami.

Ponadto, “millenialsi” i “zetki” poruszają się sprawnie w świecie najnowszych technologii. “Chcą korzystać ze znanych sobie rozwiązań, rozwijać umiejętności, wykonywać powierzone im zadania w sposób szybki i efektywny, czerpią z tego satysfakcję, motywację, co przekłada się na ich zaangażowanie w wykonywane zadania. Z punktu widzenia pracodawcy inwestowanie w nowoczesne technologie jest więc nie tylko konieczne w kontekście wsparcia efektywności operacyjnej firm, ale także pomaga skutecznie przyciągać talenty, a także może wspierać zmniejszanie rotacji wśród pracowników” – podkreśliła Mazur.

W badaniu zwrócono również uwagę, iż największym wyzwaniem dla pracodawców są oczekiwania finansowe (42 proc.) oraz zaangażowanie i motywacja pracowników (39 proc.). Wysoko uplasowała się rekrutacja oraz utrzymanie talentów w firmie (32 proc.), ale też oczekiwania pracowników dotyczące rozwoju (31 proc.). Listę “top 5” wyzwań zamyka brak umiejętności niezbędnych na danym stanowisku (30 proc.).

Jak dodaje Mazur, młodzi pracownicy mają wysokie aspiracje i oczekiwania dotyczące pensji. W ocenie ekspertki jest to efekt świadomości swoich kwalifikacji, ale też rosnących kosztów życia oraz edukacji; znalezienie kompromisu pomiędzy wysokimi oczekiwaniami młodych pracowników a możliwościami budżetu firmowego jest sztuką w obecnych czasach.

“Młodsi pracownicy nieustannie szukają nie tylko możliwości rozwoju, ale i sensu w wykonywanej pracy. Brak tych elementów w życiu zawodowym prowadzi do spadku ich zaangażowania, a finalnie rozstania z firmą. Tym samym nawet najlepiej opłacani pracownicy mogą nie spełnić pokładanych w nich nadziei, dlatego tak ważne jest nie tylko zrekrutowanie właściwych osób, ale także utrzymanie ich w organizacji przez długie lata” – podkreśliła Mazur.

agg/ pad/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChętnie wchodzą do naszych domów i mieszkań. Jeżeli je dotkniesz, wydzielą nieprzyjemny zapach!
Następny artykułNa konta płyną już wypłaty wyprawek szkolnych