Komenda Powiatowa Policji w Zambrowie poinformowała, że wczoraj około godz. 10:00 otrzymano informację o niezidentyfikowanym obiekcie w obudowie styropianowej odnalezionej na terenie leśnym koło Rutek-Kossak.
Straż pożarna sprawdziła obiekt pod kątem promieniowania i powiadomiła służby specjalne. Prawdopodobnie jest to urządzenie meteorologiczne, chociaż dodano że na obudowie były widoczne cyfry oraz litery z alfabetu rosyjskiego.
Warto w tym miejscu dodać, że radiosonda meteorologiczna jest urządzeniem jednorazowym zawierającym baterie. W przypadku odnalezienia radiosondy trzeba być ostrożnym, gdyż przez uszkodzony balon może wydostawać się wodór, który jest łatwopalnym gazem. W przypadku gdy sonda zawiśnie na linii energetycznej grozi to porażeniem prądu.
Radiosonda to przyrząd meteorologiczny służący do pomiaru temperatury, wilgotności, ciśnienia, kierunku i prędkości wiatru. W trakcie lotu urządzenie transmituje dane do naziemnych stacji odbiorczych drogą radiową. Radiosonda unoszona jest przez swobodny balon wypełniony wodorem, do którego przywiązana jest kilkudziesięciometrową linką, rozwiniętą ze szpulki umocowanej pod balonem.
Radiosondy używane przez IMGW-PIB to urządzenie M20 firmy Modem orae RS41SG firmy Vaisala (fot. Mariusz Gieryk). Pierwsze z nich puszczane są dwa razy na dobę, zaś raz w tygodniu lecą balony z większą sondą do pomiarów ozonu.
Radiosondy wypuszczane są jednocześnie na ok. 1300 stacjach pomiarów aerologicznych rozmieszczonych na całym świecie. W Polsce funkcjonują cztery: w Łebie, Legionowie, Tarnowie i we Wrocławiu.
Najczęściej w okolice Zambrowa przylatują sondy z Legionowa. W związku z tym, że sonda miała napisy w języku rosyjskim sonda mogła dotrzeć na nasze tereny z Obwodu Królewieckiego z Kaliningradu, gdyż tam też znajduje się stacja meteorologiczna lub z Białorusi (Mińsk). W ostatnich miesiącach sondy meteorologiczne spadały z Kaliningradu spadały w okolicach Łomży, ale jedna doleciała w okolice Brańska. Zasięg lotu zależy od panujących warunków atmosferycznych, im silniejszy wiatr tym sonda pokona większą odległość.
Poniżej zawartość styropianowego pudełka (fot. 1) oraz balon z podwieszoną sondą (fot.2).
Podobna sytuacja była opisywana przez tygodnik piski. Zdarzenie miało miejsce kilka lat temu. http://tygodnikpiski.pl/2016/05/18/tajemnicze-znalezisko-lesnikow-rosyjska-sonda-nasunela-skojarzenia/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS