A A+ A++

U dzieci w wieku od 6 do 11 lat długi Covid często objawia się problemami ze snem, podczas gdy młodzież zgłasza zmęczenie i ból – dowodzą naukowcy na łamach „JAMA”.

Do tej pory większość badań nad długim Covidem koncentrowała się na dorosłych. Częściowo wynika to z “błędnego przekonania, że dzieci nie chorują na długi Covid” – powiedziała Rachel Gross z Uniwersytetu Nowojorskiego, główna autorka badania cytowana przez „New Scientist”. Rachel Gross i jej współpracownicy badali 751 dzieci w wieku od 6 do 11 lat oraz 3109 dzieci w wieku od 12 do 17 lat, które według opiekunów przeszły wcześniej infekcję wirusem SARS-CoV-2.

Długi Covid u dzieci, jak rozpoznać?

Naukowcy zdefiniowali długi Covid jako obecność przynajmniej jednego objawu trwającego dłużej niż miesiąc, który zaczął się lub nasilił w trakcie pandemii Covid-19 i był obecny w momencie badania. Wśród młodszych dzieci objawy te głównie obejmowały problemy ze snem (44 proc.), trudności z koncentracją oraz dolegliwości brzuszne, takie jak ból, nudności, wymioty i zaparcia. Objawy te były znacznie rzadsze wśród niemal 150 dzieci w tym samym wieku, które wcześniej nie były zarażone, co zostało potwierdzone przez brak przeciwciał przeciwko wirusowi w ich próbkach krwi.

Long Covid u nastolatków

Z kolei objawy długiego Covidu u nastolatków zazwyczaj obejmowały zmęczenie/ospałość oraz bóle mięśniowo-stawowe (60 proc.) oraz utratę węchu lub smaku, w porównaniu do 1300 ich niezainfekowanych rówieśników.

– Nie jest jasne, dlaczego różne objawy występują w różnych grupach wiekowych, ale może to wynikać z różnic w układach hormonalnym i immunologicznym – powiedziała Gross.

Danilo Buonsenso ze Szpitala Uniwersyteckiego Gemelli w Rzymie we Włoszech ocenił natomiast, że różnica w objawach long Covid może wynikać z ograniczonej komunikacji dziećmi z dorosłymi.

– Nastolatek może skarżyć się na zmęczenie, podczas gdy opiekunowie mogą zauważyć objawy long Covid u młodszego dziecka tylko wtedy, gdy wymiotuje – powiedział Buonsenso.

Na podstawie zebranych danych naukowcy opracowali wskaźnik, który pomoże w ocenie jak bardzo objawy występujące u młodego człowieka zbliżone są do tych, charakteryzujących long Covid.(PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska, oprac. EB

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDożynki gminne w Powiecie Zielonogórskim zgromadziły lokalną społeczność
Następny artykułAkcja zbiórki elektroodpadów w Rudzie Śląskiej – sprawdź harmonogram i lokalizacje