Czekasz na Androida 15? Spróbujmy oszacować, kiedy powinien się pojawić.
Google przez lata przyzwyczaił nas do wydawania nowych wersji Androida równolegle z nowymi smartfonami z linii Pixel. W tym roku tak się jednak nie stało.
Tak jak ubiegłoroczny Pixel 8 zadebiutował z nowym Androidem 14, tak i najnowszy Pixel 9 ma po wyjęciu z pudełka Androida 14. Podczas premiery Google wyliczał nowe funkcje AI, ale słowem nie zająknął się na temat wersji systemu operacyjnego. Sytuacja niecodzienna, ale zrozumiała.
Pixel 9 ujrzał światło dzienne w połowie sierpnia, czyli mniej więcej dwa miesiące wcześniej niż zwykle, bo dotychczas Google celował w październik. Prawdopodobnie firma chciała wprowadzić swój telefon na rynek przed iPhone’em 16, który również będzie nafaszerowany funkcjami AI, a tym samym będzie stanowił dla flagowca Google’a marketingową konkurencję. Najwidoczniej gigantowi tak bardzo się spieszyło, że przystał na kompromis w postaci starej wersji systemu.
Android 15 – kiedy premiera?
Android 15 oczywiście powstaje, ale na ten moment nie ma zdefiniowanej daty premiery. Możemy jednak pospekulować patrząc na dotychczasowy “rozkład jazdy”.
Rozwój ubiegłorocznego Androida 14 wyglądał tak:
- pierwszy Developer Preview – 8 lutego;
- Beta 1 – 12 kwietnia;
- Beta 2 – 10 maja;
- Beta 3 – 7 czerwca;
- Beta 4 – 11 lipca;
- finalna wersja – 4 października.
W przypadku Androida 15 wygląda to tak:
- pierwszy Developer Preview – 16 lutego;
- Beta 1 – 11 kwietnia;
- Beta 2 – 15 maja;
- Beta 3 – 18 czerwca;
- Beta 4 – 18 lipca.
Jak widać, rozwój nowej wersji systemu przebiega bardzo podobnie jak przed rokiem, więc można oczekiwać, że Android 15 również zadebiutuje nie później niż na początku października. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby Google uwinął się szybciej, bo tym razem nie musi czekać na nowe Pixele i będzie mógł wydać oprogramowanie od razu po zakończeniu prac.
W świetle przyspieszonej premiery zagadką pozostaje okres wsparcia aktualizacyjnego. Google deklaruje, że Pixel 8 i Pixel 9 będą otrzymywać aktualizacje oprogramowania przez 7 lat. Jeśli będzie trzymał się tych założeń precyzyjnie, teoretycznie obie generacje mogą zakończyć żywot z tą samą wersją systemu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS