A A+ A++

Drony latające nad miastem i posesjami mieszkańców często wzbudzają niepokój. Ostatnimi dniami takie urządzenia zaobserwowano nad Wrocławiem. O co chodzi?

Drony nad miastem. O co chodzi? Zdj. ilustracyjne.
/123RF/PICSEL

Dron zauważony nad posesją zazwyczaj wzbudza niepewność mieszkańców, kojarząc się głównie negatywnie. Niekiedy jednak przeloty dronów dotyczą realizacji ważnych zadań. 

Niedawno informowaliśmy na przykład o prowadzonych z użyciem dronów kontrolach Taurona. Pracownicy wykorzystywali te urządzenia do fotografowania mikroinstalacji i wykrywania ewentualnych problemów. Teraz natomiast drony obserwowano we Wrocławiu – jak się okazało, chodzi o testy nowoczesnego monitoringu

Drony nad Wrocławiem. O co chodzi?

Mieszkańcy i turyści mogli ostatnimi dniami zaobserwować latające nad Wrocławiem drony. Niektóre z nich związane były z akcją policji, która korzystając z tych urządzeń, prowadziła działania na rzecz bezpieczeństwa pieszych. Natomiast jeden konkretny egzemplarz dotyczył testów nowego systemu monitoringu dronowego. Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego we Wrocławiu przekazało, że system ten ma wspomagać pracę służb miejskich oraz ratunkowych, podnosząc tym samym poziom bezpieczeństwa w mieście. 

– System dronowy sterowany z Centrum Zarządzania Dronami pozwala na szybkie dotarcie do miejsca zagrożenia i przesłania obrazu sytuacji na miejscu bezpośrednio do służb podejmujących interwencję. Dostarcza podgląd na miejsce zdarzenia, zanim dojadą jednostki, co pozwala na adekwatne kierowanie sił i środków w to miejsce – podaje BP UM we Wrocławiu.

System monitoringu dronowego

System testowany jest w ramach projektu Smart City Wrocław. To program, który dotyczy wdrażania nowych, inteligentnych technologii działających w służbie miastu. Przedstawiciele Smart City razem z wrocławskim Centrum Zarządzania Kryzysowego sprawdzają, jak autonomiczna jednostka wchodząca w skład systemu „Centrum Inteligentnego Monitoringu Dronowego” poradzi sobie z różnymi zadaniami. 

Taki dron ma ok. 10 km zasięgu, lata dwa razy dłużej niż się ładuje i ma kamerę z 56-krotnym zoomem, która działa w trzech trybach: szerokokątnym, termowizyjnym i jako teleobiektyw. Bezzałogowce z nowego systemu monitoringu mogą być wykorzystywane np. do wychwytywania aktów wandalizmu, namierzania utrudnień w komunikacji, monitorowania zabezpieczeń przeciwpowodziowych, sprawdzania nadesłanych zgłoszeń itd. W ramach testów dron latał już m.in. nad zadymionym obszarem Wrocławia, wspierając działania straży pożarnej.

Dron nad domem. To może być monitoring

W jaki sposób dron zapewni wsparcie służb miejskich oraz ratunkowych? Korzystając z dronowego monitoringu, np. straż pożarna d … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w Grudziądzu już 26 sierpnia
Następny artykułDebata prezydentów w Radiu Wrocław na temat rozwoju Dolnego Śląska