– Brak podstaw formalno-prawnych, problemy środowiskowe, wzrost kosztów realizacji inwestycji – to argumenty przeciwko budowie zbiornika, które podaje RZGW w Gliwicach.
Wody Polskie rezygnują ze Zbiornika Kotlarnia
– Informujemy, że PGW Wody Polskie nie planują realizacji inwestycji pn. Zbiornik przeciwpowodziowy Kotlarnia na rzece Bierawce. Zadanie to nie znajduje się w aktualizowanym Programie Planowanych Inwestycji w gospodarce wodnej PGW Wody Polskie. Wykonane w 2023 r. Studium wykonalności zidentyfikowało dwukrotny wzrost kosztów całkowitych do poniesienia w ramach realizacji zadania, tj. do kwoty 353 mln zł. Zidentyfikowano również brak podstaw formalno-prawnych dla jego realizacji przez PGW Wody Polskie. Dodatkowo na etapie przygotowawczym zidentyfikowano liczne problemy środowiskowe – to komunikat, który ukazał się na stronie Regionalnej Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach (21.08.2024 r.).
Skierowaliśmy do RZGW w Gliwicach pytanie, o jakich problemach natury prawnej i środowiskowej mowa w komunikacie. Czekamy na odpowiedź.
Oczko w głowie Pawła Machy
O powstanie Zbiornika Kotlarnia od lat aktywnie zabiegał Paweł Macha, były burmistrz Kuźni Raciborskiej. P. Macha argumentował, że rezerwy powodziowe zbiornika rybnickiego wynoszą około 1,4 mln m3. W jego zamyśle Zbiornik Kotlarnia, z rezerwą powodziową wynoszącą 24 mln m3, mógłby spełniać funkcję przeciwpowodziową i retencyjną. Paweł Macha zwracał też uwagę na zaburzone stosunki wodne w związku z eksploatacją piasku w kopalni Kotlarnia. Powstanie zbiornika miało pomóc odżyć okolicznym lasom, które zmagają się z suszą.
Zbiornik Kotlarnia swoją pojemnością byłby zbliżony do Polderu Buków. Mowa o 42 mln m³ pojemności całkowitej (Polder Buków ma 53 mln m³). Byłby więc niemal dwa razy większy od Zbiornika Rybnickiego.
Droga do budowy zbiornika
1 lipca 2021 r. podpisano list intencyjny dotyczący budowy zbiornika. Sygnatariuszami były m.in.: samorządy Kuźni Raciborskiej i Bierawy, RZGW w Gliwicach, Lasy Piasku oraz Kopalnia Piasku Kotlarnia.
Wydawało się, że te zamierzenia mają szansę na realizację. 6 lutego 2023 r. podpisano porozumienie na budowę zbiornika. Ówczesny wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zapowiadał powstanie zbiornika do 2029 r.
Kolejny krok w kierunku Zbiornika Kotlarnia. Padła zapowiedź, że powstanie do 2029 roku [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]
Jeszcze w październiku 2023 r. PGW Wody Polskie informowały o wariantach budowy zbiornika:
“Martwe, słone szambo”
Plany budowy zbiornika krytykowała posłanka Gabriela Lenartowicz z PO. Posłanka PO z naszego regionu określiła inwestycją jako “szkodliwą dla środowiska i ludzi”. Zdaniem Gabrieli Lenartowicz, zbiornik stały się “martwym, słonym szambem”, do którego będą odprowadzane wody kopalniane (źródło: http://gabrielalenartowicz.pl/szkodliwa-dla-srodowiska-i-ludzi-inwestycja-w-ustawie-o-rewitalizacji-odry/).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS