A A+ A++

Pierwsze umowy na wsparcie zakupu pojazdów zostały podpisane. Pieniądze pochodzą z unijnego programu, który pozwoli skuteczniej zapobiegać i usuwać skutki katastrof i klęsk żywiołowych.

Dotacje otrzymały trzy jednostki ochotniczej straży pożarnej z naszego województwa – Chechło z gminy Dobroń w powiecie pabianickim, Wadlew z gminy Drużbice w powiecie bełchatowskim oraz Dobrzelów z gminy Bełchatów. Wsparcie to po około 1,5 mln złotych. W środę, 21 sierpnia dokumenty podpisali Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego oraz wicemarszałek Piotr Wojtysiak.

– Kataklizmy są blisko nas i zdarzają się coraz częściej. Choćby wypadki z ostatnich dni pokazały, że bez wsparcia służb mundurowych, straży pożarnej, ale też wojska czy policji, trudno byłoby pomóc poszkodowanym – mówiła marszałek Joanna Skrzydlewska. – Mam nadzieję, że u nas nie będzie dochodzić do tego typu sytuacji, ale nie możemy tego wykluczyć. Dzięki wsparciu z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego w naszym województwie będzie bezpieczniej. Oczywiście chciałabym, żeby te wozy były używane jak najrzadziej. Co nie zmienia faktu, że powinny być jak najlepsze.

– Najbardziej cieszą inwestycje w bezpieczeństwo, a tak właśnie traktujemy inwestycję w pojazdy, które państwo będą mogli kupić – dodał wicemarszałek Piotr Wojtysiak.

Strażacy z OSP w Chechle, jednostki, która liczy blisko 50 druhów, planują kupić ciężki wóz bojowy Scania.

– Nasz piętnastoletni wóz otrzyma inna jednostka z gminy Dobroń – mówi Jerzy Jaros, prezes OSP Chechło.

Strażacy z Dobrzelowa pod Bełchatowem dostaną średni wóz bojowy. W ich przypadku o wsparcie wystąpił samorząd gminy Bełchatów.

– OSP Dobrzelów to jednostka, która bardzo często bierze udział w akcjach. Ma wielu świetnie wyszkolonych druhów, jest w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym i często wspomaga zawodową straż – tłumaczy Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów.

Dzięki wsparciu samorządu województwa jednostki OSP w Łódzkiem będą mogły kupić w sumie 28 nowoczesnych wozów bojowych. Zakup pojazdów, a także specjalistycznego wyposażenia będzie możliwy dzięki dofinansowaniu z unijnego programu, który ma wzmocnić służby m.in. przy zapobieganiu i usuwaniu skutków katastrof i klęsk żywiołowych. Pula wynosiła 40 mln zł. O dotację mogły się starać m.in. gminy, jednostki OSP, WOPR, pogotowie ratunkowe czy Lasy Państwowe. Celem całego zadania jest przystosowanie służb i jednostek do zmian klimatu i konsekwencji tego procesu.

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJakie są najczęściej stosowane typy łożysk?
Następny artykułRozpoczyna się 11. Pannonica Festival