A A+ A++

Zakaz trzymania psów na uwięzi, nakaz kastracji i chipowania zwierząt, ograniczenie pseudohodowli i kontrola w hodowlach – to jedne z wielu istotnych elementów projektowanej ustawy w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Aby dokument trafił pod obrady Sejmu potrzeba 100 000 podpisów.

W Zamościu podpisy zbiera Oliwia Gogojewicz-Bojar, od lat zaangażowana w walkę z bezdomnością zwierząt: – Zmiany w prawie są niezbędne, aby naprawić rzeczywistość zwierząt towarzyszących w Polsce. Elementy, które w innych krajach europejskich są standardem u nas nadal nie funkcjonują. Kastracje są drogie, chipowanie i wpis do bazy danych również. Bez odgórnych zmian walkach pojedynczych osób i organizacji nadal nie przyniesie wymiernych efektów – mówi Gogojewicz – Bojar.

Polskie prawo od lat nie chroni zwierząt skutecznie, chociażby przed trzymaniem ich na łańcuchach czy w dziurawych budach. Choć art.9 ust. 2 obowiązującej ustawy zabrania “trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m” nadal nie wystarcza to, aby we właściwy sposób to prawo egzekwować.

W projektowanej nowelizacji oprócz sztandarowego “stop łańcuchom” znalazły się: obowiązkowe chipowanie zwierząt domowych, zakaz używania fajerwerków hukowych, obowiązkowa kastracja zwierząt nieprzeznaczonych do hodowli, ograniczenie działania pseudohodowli, zmiana zasad prowadzenia schronisk i nadzoru nad nimi, doprecyzowanie obowiązków gmin wobec zwierząt bezdomnych.

Tekst projektowanych zmian można znaleźć na stronie https://prawadlazwierzat.pl

Listę poparcia będzie można podpisać w najbliższy piątek, 23 sierpnia na Rynku Wielkim. Podpisy będą zbierane przy schodach ratusza, od godziny 19:00.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDożynki w Gminie Kaczory już w najbliższą niedzielę
Następny artykułDzielnicowi edukują dzieci o bezpieczeństwie podczas wakacji