A A+ A++

Na południu województw małopolskiego i podkarpackiego z powodu burz obowiązują alerty IMGW trzeciego, najwyższego stopnia. Według eksperta z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej możliwe są lokalne podtopienia.

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz – co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Burze nie ustają. Groźna sytuacja na Białym Dunajcu

– W Tatrach i w okolicach Zakopanego cały czas przechodzą burze, które są dość groźne i przynoszą bardzo duże opady deszczu – powiedział Michał Sikora-Le, hydrolog IMGW.

Jak dodał specjalista z IMGW suma opadów w Małopolsce i na terenach podgórskich miejscami sięga 50 mm.

– Wiąże się to z szybką reakcją rzek, ta woda bardzo szybko się podnosi. Na stacji Zakopane Harenda to jest rzeka Biały Dunajec. Tam stan ostrzegawczy podchodzi powoli pod ten alarmowy – dodał specjalista.

Według hydrologa jeśli opady się skumulują, to może dojść do lokalnych podtopień.

Zobacz również:

Gdzie jest burza? Pojawiają się nagrania

W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania dokumentujące podtopienia i potoki wody płynące ulicami niektórych miejscowości. Na nagraniu poniżej, zamieszczonym na profilu Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info w serwisie X widać masy wody w miejscowości Podobin:

Niebezpieczna sytuacja panuje również w Tyliczu, gdzie połamane przez silny wiatr gałęzie spadają na jezdnię:

Silne ulewy nawiedziły też województwo dolnośląskie. W okolicach Wrocławia na niektórych ulicach stoi woda:

IMGW radzi, by unikać wychodzenia w góry. Michał Sikora-Le podkreśla, że pogoda w górach “zmienia się bardzo szybko”, a burza w tym miejscu może “przyjść niespodziewanie” i zaskoczyć nas na szlaku, na którym trudno będzie się schronić.

Zalane szlaki w TPN

Około południa nad Tatrami przetoczyła się burza z ulewami, która poczyniła znaczne szkody na szlakach turystycznych. Przejście “suchą nogą” nie jest możliwe – informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wiele górskich szlaków zostało zalanych i podtopionych, “w partiach leśnych występuje dużo błota, a stan wody w potokach jest podwyższony” – ostrzega TPN.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

”Wydarzenia”: Wichury i ulewy nad Polską. Prawie 3000 interwencji strażaków w ciągu doby/Polsat News/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNeolityczna osada na polu pod Chrystkowem. To tam, gdzie można też zobaczyć mennonicką chatę
Następny artykułГУР атакувало аеродром «Саваслейка» в РФ, знищені три літаки і п'ять пошкоджені – джерело