A A+ A++

Chcąc zapewnić sobie najlepsze doświadczenia z jazdy bardzo dużo czasu poświęcamy na wybór idealnego ogumienia. To jednak tylko połowa sukcesu. Równie istotne dla naszego bezpieczeństwa są sprawne, dobrze dopasowane do posiadanego modelu auta felgi. Dlaczego warto dbać o ten element samochodu?

Co dają nam felgi?

Wielu kierowców zapomina, jak istotnym elementem układu napędowego są sprawne obręcze. To na nich bowiem osadzone są opony, dzięki którym możliwe jest bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się po drogach. Co więcej, odpowiednio dobrany rozmiar gwarantuje nam dobrą stabilność samochodu w trakcie jazdy oraz zapewnia sprawne działanie układu hamulcowego. Poza swoją funkcjonalnością, umiejętnie dobrane felgi mogą stanowić ciekawy element ozdobny pojazdu. Zamontowanie nowego kompletu o fantazyjnym wzorze pozwoli odmienić jego wygląd i nadać mu świeżości.

Obecnie najpopularniejsi producenci samochodów osobowych, jak Audi, Kia czy Volkswagen, najczęściej stawiają na doskonale prezentujące się alufelgi 16-calowe. Aby sprawdzić, czy taka wielkość jest dla nas odpowiednia, możemy na stronie Oponeo.pl skorzystać z konfiguratora felg, który dopasuje właściwy rozmiar dla naszego auta. Znajdziemy tam także szeroką gamę ciekawych modeli.

Podobnie jak w przypadku ogumienia, co jakiś czas również powinniśmy kontrolować stan zamontowanych w aucie obręczy. Ze względu na ich umiejscowienie oraz specyfikę pracy, są one mocno narażone na uderzenia oraz szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Dlatego w trosce o własne bezpieczeństwo, szczególnie przed dłuższą podróżą, powinniśmy sprawdzić, czy ich stan jest co najmniej zadowalający.

Felgi stalowe czy aluminiowe?

Chcąc wybrać nowy komplet obręczy warto wpierw ustalić, jaki rodzaj felg będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Każda z wersji ma odmienne właściwości, dlatego powinniśmy dopasować je przede wszystkim do naszych potrzeb.

Osoby, którym zależy na wizualnej odmianie swojego samochodu, powinny postawić na wersje aluminiowe. To, co je wyróżnia, to dostępność niezwykle atrakcyjnego wzornictwa oraz duża odporność na korozję. Modele aluminiowe są też dużo lżejsze ze względu na specyfikę zastosowanego materiału, jednak ich cena jest wyższa. Są one za to bardziej podatne na uszkodzenia.

Choć felgi stalowe są tańsze zarówno w zakupie czy w eksploatacji (sezonowa wymiana ogumienia), nie mają one tak atrakcyjnego wzornictwa jak alufelgi. Są za to dużo trwalsze, a także łatwiejsze w naprawie. Jeżeli więc nie zależy nam na efekcie wizualnym, a bardziej na praktycznych aspektach użytkowania, warto zainteresować się modelami wykonanymi ze stali.

Jeżeli chcemy dokładniej zgłębić temat różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami obręczy, z pewnością pomocny będzie poradnik przygotowany przez specjalistów z portalu 2fast.

Felgi a kołpaki – czym się różnią?

Czym różni się felga od kołpaka? Te dwa elementy są ze sobą mocno związane, jednak pełnią odmienne funkcje. Jak wspomnieliśmy wcześniej, obręcze to części samochodu, na które zakładane są opony. Kołpaki to zaś dedykowane felgom nakładki, najczęściej wykonane z plastiku, służące jako element ochronno-ozdobny.

Ich zadaniem jest ochrona piasty oraz ramion przed uszkodzeniami czy zabrudzeniami. Kołpaki osłaniają je także przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, zmniejszając ryzyko wystąpienia korozji. Zastosowanie tego typu zabezpieczenia felgi to też dobra opcja na urozmaicenie jej dość prostego wyglądu. Obecnie na rynku dostępne są wersje kołpaków o niezwykle atrakcyjnych wzorach oraz ciekawych wersjach kolorystycznych, przez co mogą ożywić wygląd całego koła, jak i samochodu. Należy jednak podkreślić, że kołpaki – bez względu na wersję – montowane mogą być wyłącznie na obręczach stalowych.

Na portalu Motocorner znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące zalet płynących z montowania kołpaków na felgach.

Artykuł zewnętrzny

Podziel się z innymi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChcesz otworzyć swoją Żabkę? Poznaj program szkoleniowy i zobacz, co oferuje sieć
Następny artykułBartłomiej Ciążyński podał się do dymisji. “Popełniłem błąd”