Prokurator Paweł M., pełniący funkcję Zastępcy Prokuratora Rejonowego w Nowym Sączu, został znaleziony martwy 30 marca ubiegłego roku w swoim mieszkaniu w Nowym Sączu. W związku z jego śmiercią prokuratura wszczęła śledztwo w kierunku doprowadzenia do targnięcia się na własne życie poprzez namowę lub udzielenie pomocy.
Śledztwo ws. śmierci prokuratora
W opublikowanym we wtorek komunikacie Prokuratura Krajowa poinformowała, że już miesiąc później postępowanie przejął Wydział Spraw Wewnętrznych PK. “W toku śledztwa wykonano szereg czynności dowodowych, w tym uzyskano wyniki sekcji zwłok i dodatkowych badań specjalistycznych, przeprowadzono oględziny kilkudziesięciu pomieszczeń i rzeczy, uzyskano kilkanaście specjalistycznych ekspertyz kryminalistycznych i opinii, a także przesłuchano kilkudziesięciu świadków” – czytamy.
Prokuratura przekazała, że uzyskany materiał dowodowy pozwolił na przyjęcie kilku wersji śledczych dotyczących przyczyn i okoliczności śmierci Pawła M. Jak podkreślono, wersje te są na bieżąco weryfikowane, a w sprawie przesłuchiwani są kolejni świadkowie. “Ponadto prokurator oczekuje na wydanie kolejnych zleconych opinii, w tym dotyczących zabezpieczonych nośników informatycznych. Śledztwo jest kontynuowane. Jego celem jest ustalenie wszystkich okoliczności związanych ze śmiercią Pawła M.” – dodano.
Nieprawidłowości w działalności Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu
Na tym jednak nie koniec ustaleń. Okazuje się, że w toku postępowania ujawniono okoliczności, które doprowadziły do wszczęcia dwóch kolejnych śledztw dotyczących poważnych nieprawidłowości w działalności Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu, w tym niedopełniania obowiązków, poświadczania nieprawdy, usuwania dokumentów oraz przywłaszczania środków pieniężnych.
W pierwszym ze śledztw, dotyczącym podejrzenia poświadczania nieprawdy, usuwania dokumentów z akt postępowań przygotowawczych, a także przywłaszczenia znacznych środków pieniężnych wpłaconych w latach 2016-2023 w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Sączu tytułem poręczeń majątkowych i zabezpieczeń majątkowych, ustalono dotychczas, że przywłaszczono środki w wysokości około 200 tys. złotych. “Dostępne dowody (cały czas procesowo weryfikowane) wskazują na podejrzenie, iż łączna kwota przywłaszczonych środków wynosić mogła od 1,5 do 2 mln złotych” – podkreślono.
Drugie śledztwo dotyczy niedopełnienia obowiązków co najmniej od 2018 roku przez prokuratorów z Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu oraz Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu będących zwierzchnikami służbowymi lub przełożonymi prokuratora Pawła M. Jak czytamy, niedopełnienie obowiązków miało polegać na braku należytego nadzoru wewnętrznego i zwierzchniego nad postępowaniami prowadzonymi w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Sączu, a także nad obiegiem dokumentów, rejestracją i wykreślaniem spraw oraz nad przekazywanymi danymi statystycznymi i sprawozdaniami.
Specjalny zespół śledczy i lustracja 4,5 tys. postępowań
W związku z nowymi ustaleniami, poinformowano, Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk w kwietniu 2024 roku powołał w ramach Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej zespół śledczy, w skład którego weszło trzech prokuratorów.
“Ponadto, na polecenie Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka, Prokuratura Regionalna w Krakowie rozpoczęła lustrację obejmującą około 4500 postępowań przygotowawczych prowadzonych w Prokuratorze Rejonowej w Nowym Sączu na przestrzeni kilku ostatnich lat” – przekazano w komunikacie. Jak podkreślono, zarządzona lustracja powinna zakończyć się w połowie września.
Czytaj też:
Morderstwo w Gdańsku: Emil R. z zarzutem zabójstwa żony. “Nie pamięta ataku”Czytaj też:
Izabela Parzyszek odnaleziona. “Była wygłodzona i wycieńczona”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS