Prace nad konkursami w ramach „Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2023-2029. Człowiek siłą Doliny Noteci”, wchodzą w kolejny etap. Wsparcie na projekty senioralne coraz bliżej. W ramach Srebrnej Doliny Noteci przewidziano wspomniane działania na rzecz integracji seniorów, pozwalające uchronić te grupę społeczną przed wykluczeniem i izolacją. Działaniem objęte zostaną wszystkie osoby powyżej 60 roku życia. Wartość grantów wyniesie do 100 tysięcy złotych. Przypominamy, kluby seniora, lokalne ośrodki wiedzy i edukacji, kluby młodzieżowe, wydarzenia kulturalne, szkolenia prośrodowiskowe, obozy integracyjne, a także zagrody edukacyjne, infrastruktura turystyczna oraz nowe miejsca pracy to przykłady działań, na których dofinansowanie od Partnerstwa dla Krajny i Pałuk mogą liczyć mieszkańcy oraz podmioty z terenu powiatu nakielskiego.
Już podczas wiosennych konsultacji strategii przeprowadzanych w gminach powiatu nakielskiego oraz w wybranych sołectwach, padła zapowiedź jesiennych ogłoszeń konkursowych. Teraz prace nad pierwszymi naborami wchodzą na kolejny etap.
– Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” jeszcze w lipcu złożyło wniosek o dofinansowanie projektu grantowego „Srebrna Dolina Noteci”, którego realizacja rozpoczęła się 01.08.2024 r., a potrwa do 31.12.2029 r. Jego celem jest aktywizacja i integracja społeczna osób starszych zamieszkujących na obszarze LSR, czyli na terenie powiatu nakielskiego.
W ramach projektu Partnerstwo dla Krajny i Pałuk (LGD) będzie udzielać dotacji na działania integrujące seniorów, pozwalające uchronić tę grupę społeczną przed izolacją i wykluczeniem społecznym – informuje Stowarzyszenie.
Wśród typów projektów możliwych do realizacji znajdują się:
– tworzenie i funkcjonowanie klubów seniora;
– zajęcia aktywizujące prowadzone przez uniwersytety trzeciego wieku;
– uzupełniająco, w ramach klubów seniora: inne działania mające na celu wsparcie i integrację osób starszych, uwzględniające udział rodziny i całego środowiska w tworzeniu lokalnych sieci integracji i samopomocy, np. organizacja dnia sąsiada, pikniku, wigilii sąsiedzkiej, spotkania z młodzieżą szkolną lub grupami przedszkolnymi, spotkania klubów wolontariackich, których celem jest pomoc osobom starszym, akcje proekologiczne organizowane wspólnie z młodzieżą, czy przedstawienia grup teatralnych z klubów seniora.
Maksymalna wartość dofinansowania jednego projektu objętego grantem wyniesie 100 tysięcy złotych.
Realizatorami projektów w ramach projektu grantowego LGD „Srebrna Dolina Noteci” będą mogły być wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie odrębnych przepisów), m.in. instytucje publiczne, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje, KGW, OSP).
Istotne jest to, by potencjalny grantobiorca nie finansował w ramach projektu swojej bieżącej działalności, lecz oferował seniorom zajęcia dodatkowe. Uczestnikami projektów wybieranych do dofinansowania przez Partnerstwo mogą być wszyscy mieszkańcy obszaru LSR, którzy ukończyli 60 rok życia, bez względu na płeć, stan zdrowia, pochodzenie, czy status społeczny.
Zgodnie z założeniami, Srebrna Dolina Noteci obejmie wsparciem aż 537 osób, z których 183 osoby, dzięki udziałowi w projekcie, poprawią swoją sytuację społeczną.
Projekt grantowy LGD Srebrna Dolina Noteci jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.
Przypomnijmy, w strategii przewidziano dwa pakiety niebieski i zielony. Zielony to rozwój i promowanie aktywnych postaw mieszkańców bazujących na lokalnych zasobach. W ramach obszaru możliwe będzie sfinansowanie bloków takich jak: aktywni gospodarczo w Dolinie Noteci, aktywni społecznie w Dolinie Noteci. Niebieski to budzenie zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz wyłączenia społecznego. Tu bloki obejmują: Srebrną Dolinę Noteci, Młodych w Dolinie Noteci i LOWE w Dolinie Noteci.
Przed seniorami z gminy Kcynia szansa na kolejne, interesujące, cykliczne zajęcia. W ostatnich latach odbywa się ich coraz więcej, a wszystko za sprawą aktywnej współpracy Centrum Kultury i pionu promocji zdrowia kcyńskiego ratusza. W strukturach Centrum funkcjonują Klub Aktywnego Seniora i Uniwersytet Trzeciego Wieku, których całoroczna oferta jest bardzo szeroka i ciekawa. Wsparcie w tym zakresie zapewnia również urząd miasta, pisząc projekty dotacyjne (np. Generacja 6.0 finansowany ze środków Fundacji BGK – przyp. red.), czy zapraszając lekarzy specjalistów na specjalne prelekcje.
Ewa Hałas
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS