A A+ A++

Polska2050 ma 1000-procentową determinację, żeby siąść i się dogadać ws. składki zdrowotnej dla przedsiębiorstw – powiedziała dziennikarzom szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska2050 ). Dodała, że dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja ze składki od zakupu środków trwałych i ulga w składce dla mikroprzedsiębiorstw.

Polska2050 chce kompromisu ws. składki zdrowotnej dla przedsiębiorstw
fot. Bartomiej Kudowicz / / FORUM

“Chcielibyśmy, żeby to było od przyszłego roku uwzględnione w budżecie i uwzględnione już w praktyce funkcjonowania systemu składkowego, ale to wymaga zgody w koalicji. Polska2050 ma 1000-procentową determinację, żeby siąść i się dogadać” – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

“To musi być kompromis, każdy się musi posunąć; jest już zgoda, że to musi być, trzeba (teraz) znaleźć to dobre rozwiązanie” – dodała.

Reklama

Jej zdaniem dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja ze składki od zakupu środków trwałych oraz ulga w składce zdrowotnej dla mikroprzedsiębiorstw.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) mówił w poniedziałek, że liczy na zmiany zasad naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, zgodnie z deklaracją ministra finansów Andrzeja Domańskiego przed Sejmem, na co – jak mówił – są pieniądze w budżecie. Poza obniżką obecnej składki dla jednoosobowych działalności gospodarczych, wspomniał też o małych i średnich przedsiębiorstwach.

Pod koniec lipca w Sejmie minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że od 1 stycznia zlikwidowana ma zostać składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży aktywów trwałych.

W czerwcu klub Polska 2050-TD złożył w Sejmie poselski projekt ustawy, który zakłada, że wysokość składki zdrowotnej będzie liczona na zasadzie ryczałtu, w oparciu o trzy progi podatkowe. Politycy ugrupowania podkreślili, że zmiana w naliczaniu składki zdrowotnej to zobowiązanie umowy koalicyjnej. Jak wskazali autorzy, projekt zakłada również, że “osoby pracujące na wielu etatach, na różnych umowach, czy też prowadzące działalność gospodarczą i jednocześnie pracujące na umowach, będą płaciły tylko jedną składkę zdrowotną uzależnioną od globalnej sumy przychodów”.

W marcu propozycję zmian w składce zdrowotnej przedstawili minister finansów Andrzej Domański i minister zdrowia Izabela Leszczyna. Zaproponowali, aby składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, a więc według skali podatkowej, wynosiła 9 proc. od 75 proc. płacy minimalnej, co w warunkach roku 2025 dawałoby ok. 310 zł miesięcznie. Również przedsiębiorcy rozliczający się z wykorzystaniem karty podatkowej mieliby płacić składkę zdrowotną na poziomie 9 proc. od 100 proc. minimalnego wynagrodzenia. (PAP Biznes)

jz/ ana/

Źródło:PAP Biznes

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZawody Pumptrack Show przyciągnęły miłośników dwóch kółek w Piotrkowie
Następny artykułDla najmłodszych pod Żyrafą