Park znajdujący się przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie, który co prawda na razie wygląda, jak z horroru, w niedalekiej przyszłości mógłby wyglądać, jak z bajki. Placówka chciałaby zmienić oblicze tego miejsca, dzięki czemu korzystaliby z niego nie tylko pacjenci, ale wszyscy mieszkańcy. Potrzebne są jednak pieniądze. Dlatego też pomysł związany z rewitalizacją parku został zgłoszono do propozycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.
Park znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP przy ulicy Bialskiej w Częstochowie jest mocno zaniedbany. Wygląda wręcz jak z horroru. Teren jest zarośnięty, pergole zniszczone, przestrzeń po fontannie zdewastowana, a z ławeczek są powyrywane deski.
Potencjał tego miejsca jest bardzo duży, a teren od lat nie jest wykorzystywany. Całość ma 2,5 hektarowa. Pole do manewru jest więc ogromne.
– Starsi mieszkańcy Częstochowy z pewnością pamiętaj, że w momencie, gdy nasz szpital powstawał, to znajdujący się w sąsiedztwie park wyglądał zdecydowanie lepiej. Szereg lat zaniedbań zrobił jednak swoje – zauważa Łukasz Majewski, rzecznik prasowy szpitala na “Parkitce”.
Poprzednia ekipa rządząca szpitalem chciała nawet sprzedać ten teren. Podobno wśród zainteresowanych byli między innymi deweloperzy. Ostatecznie jednak – na szczęście – tych planów nie udało się zrealizować.
O tym, że obecna dyrekcja chciałaby zmienić oblicze parku pisaliśmy już wiosną.
– Pomysł, aby odmienić oblicze tego miejsca zrodził się, gdy objąłem stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP – przyznaje Łukasz Połatyński. – Wiadomo jednak, że jako placówka medyczna nie będziemy w stanie samodzielnie zrealizować tego typu inwestycji bez wsparcia finansowego.
Temat rewitalizacji parku powrócił, bo projekt związany z metamorfozą tego miejsca został zgłoszony przez radną Martę Salwierak do tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.
Powstały już nawet wizualizacje tego miejsca. Odnowiony park mógłby wyglądać tak:
Z parku mieliby korzystać nie tylko pacjenci placówki medycznej. Miałyby tam powstać dwie strefy.
– Z jednej strony służyłby pacjentom naszego szpitala, a z drugiej strony wszystkim mieszkańcom. W dzielnicy Parkitka nie ma bowiem tak atrakcyjnego, zielonego miejsca. Najbliższą “przyrodniczą cywilizacją” jest Aleja Brzozowa, która i tak jest betonowa – dodaje Łukasz Majewski, rzecznik placówki.
Koszt inwestycji może pochłonąć około miliona złotych.
– Chcemy uporządkować zieleń, odnowić zniszczone pergole, wybudować tężnię solankową i stworzyć kącik dla najmłodszych. Z kolei przy odnowionych alejkach powstaną nowe ławeczki, na których w zaciszu drzew można będzie delektować się przyrodą. Będą również hotele dla owadów, a także ptasi azyl – wśród drzew rozmieszczone zostaną budki lęgowe i karmniki. Jest to więc projekt typowo ekologiczny. Poza tym ogród przyszpitalny będzie oświetlony lampami LED oraz będzie bezpieczny dzięki monitoringowi wizyjnemu – wylicza Łukasz Połatyński, dyrektor placówki.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie jest jednym z największych w naszym kraju. Każdego dnia korzysta z niego ogromna liczba pacjentów.
– Zdecydowaliśmy się na zgłoszenie tego pomysłu do realizacji w ramach budżetu wojewódzkiego, bo przecież z naszej placówki korzystają mieszkańcy całego województwa. Jeśli udałoby się zyskać dofinansowanie, będzie to pierwszy etap zmiany oblicza tego miejsca – podsumowuje Łukasz Połatyński, dyrektor szpitala.
Głosowanie w ramach VI edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego już ruszyło. Potrwa do 9 września. Odbywa się ono elektronicznie, za pomocą aplikacji, dostępnej na stronie bo.slaskie.pl oraz papierowo poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny. Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa, którzy mogą wybierać spośród 62 zadań.
W ramach głosowania każdy mieszkaniec województwa śląskiego przyznaje po jednym punkcie dla zadań zgłoszonych w puli EKO oraz REGIO. Głosować można tylko jeden raz – podczas jednej sesji logowania należy wybrać zadania z obu pól.
Nasz podregion z zadaniami z puli REGIO to P6. Obejmuje on powiaty częstochowski, kłobucki, myszkowski oraz miasto na prawach powiatu Częstochowa. Znalazło się tam sześć pomysłów propozycji. Są to:
- kursy samoobrony z elementami pierwszej pomocy przedmedycznej
- organizacja wydarzenia sportowego w miejscowości Rudniki koło Częstochowy na terenie nieczynnego kamieniołomu Lipówka
- zajęcia strzelectwa sportowego dla mieszkańców województwa śląskiego
- otwarte turnieje piłkarskie dla dzieci i młodzieży z powiatu kłobuckiego, myszkowskiego oraz miasta Częstochowa
- bezpłatne zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów w Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD w Częstochowie
- program edukacji i wsparcia mieszkańców województwa śląskiego w zakresie problematyki zagrożeń świata cyfrowego- organizacja warsztatów dla dzieci, młodzieży ich rodziców i opiekunów.
Z kolei zadanie związane z rewitalizacją parku przy szpitalu na Parkitce znajdziemy w puli EKO.
Realizowane będą zadania wybrane przez mieszkańców, czyli takie, na które oddany będzie co najmniej jeden głos. Wyniki głosowania poznamy w październiku.
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS