Na Bałtyku w wyniku budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną powstaje sztucznie usypany twór, nazywany Wyspą Estyjską. Nasyp jest wynikiem osadzenia materiału wydobytego z dna morskiego podczas prac nad pogłębianiem toru wodnego. Projekt stworzenia wyspy ma na celu ukształtowanie nowego siedliska dla ptaków i roślinności, które zrekompensowałoby straty środowiskowe spowodowane inwestycją.
Sztuczna wyspa na Bałtyku. Niesamowite zdjęcia z lotu ptaka
Nowy kawałek lądu jest skutkiem ubocznym utworzenia przekopu między Zalewem Wiślanym z Zatoką Gdańską. W 2022 roku na tym terenie powstał kanał, który miał nie tylko pogłębić, lecz także skrócić szlak morski na Bałtyku. Aktualnie sztuczna wyspa, powstała na wysokości Przebrna około pięciu kilometrów na południowy wschód od kanału, zaczyna nabierać ostatecznego kształtu.
W internecie pojawiła się ostatnio fotografia wykonana przez artystę o pseudonimie “B a ł t y k”, którą wykonał z lotu ptaka. Zdjęcie przestawia niemal finalny wygląd wyspy. Post zamieszczony na Facebooku autora już doczekał się setek reakcji. Okazało się, że niektórzy nie wiedzieli nawet o istnieniu Wyspy Estyjskiej.
Wyspa Estyjska – kiedy koniec prac? Jedna z największych sztucznych wysp w Polsce
Wyboru lokalizacji sztucznej wyspy dokonano w oparciu o względy przyrodnicze. Docelowo ma pozostać bezludna i dostępna wyłącznie dla ptaków. Prace budowlane na tym terenie rozpoczęto już w 2019 roku. Ostatecznie wyspa ma osiągnąć 200 ha powierzchni. Powstaje na planie elipsy o długości osi głównych 1932 m i 1192 m oraz obwodzie 4,9 km. Docelowo elipsa ma zostać wypełniona ziemią, co może potrwać kilka lat. Na pewno minie sporo czasu, zanim wsypa nabierze planowanych kształtów.
Aby wybrać nazwę dla wyspy, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ogłosił konkurs. Komisja wyłoniła pięć nazw: Estyjska, Rukwiel, Wodniczka, Bursztynowa i Brajana Chlebowskiego. Ostatecznie wygrała nazwa Wyspa Estyjska, która pochodzi od dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego – Estmere.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS