Rośnie w wielu ogrodach. Pod żadnym pozorem nie dotykaj
Śnieguliczka biała jest trująca
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
19.08.2024 15:15, aktual.: 19.08.2024 16:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jest łatwa w uprawie, a do tego zachwyca swoim wyglądem. Jej owoce podobają się zwłaszcza dzieciom, ponieważ po zgnieceniu wydają “strzelający” dźwięk. Warto jednak wiedzieć, że kontakt z tą rośliną może mieć tragiczne skutki.
Śnieguliczka biała to niezwykle powszechna w Polsce roślina. Spotkamy ją w lasach, parkach, przy drogach, a nawet w ogrodach. Świetnie radzi sobie nawet na terenach, na których panuje spore zanieczyszczenie powietrza, dlatego często sadzana jest w pobliżu ruchliwych dróg. Co grozi nam, gdy przez przypadek spożyjemy jej owoce?
Dlaczego śnieguliczka biała jest niebezpieczna?
Często wykorzystywana jest do tworzenia żywopłotów. Wszystko przez jej gęste liście oraz łatwość w uprawie. Roślina ta odnajdzie się w niemal każdych warunkach. Można ją bowiem zasadzić zarówno w dobrze nasłonecznionym, jak i zacienionym miejscu. Nie zależy jej także na zbyt żyznej glebie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niewiele osób wie, że śnieguliczce białej niestraszne są także mrozy lub susza. To wszystko sprawia, że chętnie sadzana jest zarówno przez profesjonalnych ogrodników, jak i amatorów. Sprawdzi się także, gdy nie mamy zbyt dużo czasu, by opiekować się ogrodem.
Niestety, roślina ta jest dla ludzi trująca. Za szczególnie niebezpieczne uważa się jej białe, drobne owoce, jednak kontakt z liśćmi również nie jest wskazany. Wszystko przez alkaloidy i saponiny, które są przez nią wytwarzane.
Czytaj też: Nigdy nie sadź tej rośliny w ogródku. Jest niebezpieczna dla psa
Objawy zatrucia śnieguliczką białą
Zatrucie owocami śnieguliczki białej wiąże się z poważnymi dolegliwościami. Zlicza się do nich m.in. zapalenie błon śluzowych, nudności, wymioty. W skrajnych przypadkach może wystąpić także utrata przytomności lub śpiączka. Kontakt z liśćmi może z kolei wywoływać podrażnienia skóry.
Właśnie dlatego warto zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy roślina jest w miejscu łatwodostępnym dla dzieci. W przypadku zatrucia śnieguliczką należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać na miejsce ratowników medycznych.
Czytaj też: Wymieszaj z wodą i podlej. Łodygi momentalnie wystrzelą
Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS