A A+ A++

Powstaje pytanie, co się dzieje, gdy uczestnik przestaje aktywnie oszczędzać w danej instytucji finansowej, np. w przypadku zmiany pracy przez uczestnika czy zmiany instytucji finansowej do prowadzenia PPK przez podmiot zatrudniający. W obu tych sytuacjach uczestnik PPK powinien zwrócić otrzymane środki na wkład własny na rachunek PPK w instytucji finansowej, która mu te środki wypłaciła. Innymi słowy, uczestnik PPK zwraca środki do tej instytucji finansowej, z którą ma podpisaną umowę, na podstawie której wypłacono mu środki na pokrycie wkładu własnego.

PPK. Obowiązek zapłaty podatku w przypadku nieterminowego zwrotu

W przypadku niedokonania zwrotu środków wypłaconych na pokrycie wkładu własnego w ustalonym w umowie terminie uczestnik PPK będzie zobowiązany zapłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy (podatek od zysków kapitałowych) od kwoty niedokonanego w terminie zwrotu (art. 30a ust. 1 pkt 11a ustawy o PIT).

Ustalenie tego dochodu następuje zgodnie z art. 30a ust. 12 ustawy PIT. Dochód ten stanowi kwota niedokonanego w terminie zwrotu wypłaconych środków pomniejszona o koszt nabycia odkupionych jednostek uczestnictwa lub umorzonych jednostek rozrachunkowych, przypadających na ten niedokonany zwrot. Za koszt nabycia takich jednostek uważa się sumę wydatków na nabycie odkupionych jednostek uczestnictwa albo sumę wpłat na umorzone jednostki rozrachunkowe, z których dokonano wypłaty w trybie art. 98 ustawy o PPK, ustaloną w takiej proporcji, jaką stanowiła kwota niedokonanego zwrotu do wartości wypłaconych uczestnikowi PPK środków. Dochód powstaje w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin zwrotu wypłaconych środków określony w umowie, o której mowa w art. 98 ust. 1 ustawy o PPK.

Czytaj więcej

Pracownicze Plany Kapitałowe: wykazanie dochodu w PIT

Podatek ten nie jest pobierany przez płatnika, gdyż wykonanie tego obowiązku przez płatnika nie jest możliwe. Płatnik nie dysponuje wiedzą o środkach, które stanowią podstawę do opodatkowania. W konsekwencji, zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy PIT, obowiązek wykazania w jednym z zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-38 lub PIT-39 zryczałtowanego podatku należnego za rok podatkowy od dochodów z tytułu niezwróconych wpłat otrzymanych przez uczestnika PPK na pokrycie wkładu własnego spoczywa na podatniku, czyli uczestniku PPK. Instytucja finansowa nie ma żadnych określonych przepisami prawa obowiązków informacyjnych o wysokości uzyskanego z tego tytułu dochodu przez uczestnika PPK. Podatnik nie powinien jednak mieć problemów z … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKard. Müller ostrzega przed “neoateistyczną rewolucją”. Mocne słowa duchownego
Następny artykułSkradła show na parkiecie. Nagranie już jest hitem w sieci