A A+ A++

Czy protest ma sens i organizowany jest we właściwym miejscu? Katowicki magistrat reaguje na zapowiedź jutrzejszego protestu pod bramą zakładu przetwarzania odpadów MPGK. 

***

Otrzymaliśmy stanowisko katowickiego magistratu w sprawie tego protestu, o którym pisaliśmy już dzisiaj w jednym z poprzednich tekstów. To stanowisko zaczyna się od pytania: “Kto jest źródłem uciążliwości zapachowych na granicy kilku miast?“ 

Katowicki urząd miasta przypomina, że po to, by zlikwidować uciążliwości zapachowe, w zakładzie przy ul. Milowickiej wykonano milionowe inwestycje. W ich efekcie Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów MPGK w Katowicach nie emituje już nieprzyjemnych wolni – tak twierdzą urzędnicy katowickiego magistratu: 

“Przeprowadzane liczne kontrole potwierdzają, że to nie MPGK jest źródłem uciążliwości zapachowych, a jednocześnie wskazują, że w okolicy działają również inne zakłady”. 

I zacytujmy jeszcze jeden ważny fragment stanowiska katowickiego magistratu: “Choć od początku MPGK w Katowicach podkreśla, że niemożliwym jest, by to jego działalność powodowała trudności na tak dużym terenie, to cały czas unowocześnia zakład i dostosowuje swoją działalność do norm krajowych i europejskich”. 

Całe stanowisko katowickiego magistratu prezentujemy poniżej, pod blokiem informacji redakcyjnych. Dowiecie się z niego jak wiele zrobiono, by katowicka kompostownia nie emitowała przykrych woni. 

Urzędnicy z Katowic informują że pomiędzy 7 a 13 sierpnia w zakładzie odbyły się trzy szczegółowe kontrole inspekcji ochrony środowiska. Kontrolujący nie stwierdzili, by to tu było źródło fetoru. 

Tych kontroli odbyło się już wiele. Miały one miejsce w różnych porach, również wieczorem. 

Poniżej, pod blokiem informacji redakcyjnych, pełne stanowisko Urzędu Miasta Katowice. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym wcześniejszym artykułem: „Protest w sprawie smrodu”.

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Stanowisko Urzędu Miasta Katowice:

„Czy protest odbędzie się pod właściwym zakładem? Kto jest źródłem uciążliwości zapachowych na granicy kilku miast?
Informacja prasowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach

Mimo że spółka ma jedną z najnowocześniejszych w Polsce instalacji hermetyzujących proces przetwarzania odpadów, to w poniedziałek 19 sierpnia przed Zakładem Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach ma się odbyć protest mieszkańców sosnowieckiej dzielnicy Milowice. Przeprowadzane liczne kontrole również potwierdzają, że to nie MPGK jest źródłem uciążliwości zapachowych, a jednocześnie wskazują, że
w okolicy działają również inne zakłady. Kto jest więc źródłem uciążliwości zapachowych, które dotyczą mieszkańców tego rejonu?
Problem nieznośnych zapachów w tym rejonie jest znany od lat. Choć od początku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach podkreśla, że niemożliwym jest, by to jego działalność powodowała trudności na tak dużym terenie, to cały czas unowocześnia zakład
i dostosowuje swoją działalność do norm krajowych i europejskich. Dlatego w połowie 2022 roku oddano do użytku halę hermetyzacyjną, która doszczelniła końcowy etap przetwarzania odpadów zmieszanych, a cały proces przebiega od tego momentu w zamkniętych pomieszczeniach, z których powietrze kierowane jest do wielostopniowej instalacji oczyszczania z pyłów i ewentualnych złowonnych składników. Mimo tej inwestycji problem uciążliwości zapachowych w rejonie pojawia się w dalszym ciągu co wskazuje, że podejrzenia skierowane w stronę MPGK są niesłuszne.
Warto zwrócić uwagę, że w tej okolicy działalność przemysłową prowadzi co najmniej kilkanaście podmiotów prywatnych Są wśród nich również przedsiębiorstwa, które przetwarzają i gromadzą odpady na wolnym powietrzu. Okoliczni mieszkańcy wskazują także na nielegalne praktyki związane
z pozbywaniem się śmieci.
Innowacyjna hala hermetyzacyjna nagrodzona przez Polską Izbę Ekologii
Na realizację hali hermetyzacyjnej dla zakładu przy ulicy Milowickiej MPGK Katowice wydało ponad 17 mln zł. W wyniku tej inwestycji proces biologicznego przetwarzania odpadów został całkowicie zhermetyzowany. Przebiega on w zamkniętych pomieszczeniach, z których powietrze – zanim wydostanie się na zewnątrz – jest uwalniane od wszelkich pyłów i ewentualnych uciążliwości zapachowych”.

Fot. archiw.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNBA: Lillard pewny siebie. Bucks będą mocniejsi niż w ubiegłym sezonie?
Następny artykułNigdy nie sadź tej rośliny w ogródku. Jest niebezpieczna dla psa