Powiększone zdjęcia na ogrodzeniu Łazienek Królewskich
W Warszawie niemal na każdym kroku można spotkać pamiątki i znaki Powstania Warszawskiego. Zapewne okrągła 80. rocznica Powstania była datą szczególną.
Szczególny jest album fotograficzny pt. „Kolor Powstania 1944. Zdjęcia walczącej Warszawy” wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. 100 czarno-białych zdjęć wybrał do albumu nie byle kto, tylko Chris Niedenthal. Jest on także autorem wstępu. Zdjęcia dla ludzi interesujących się historią Powstania Warszawskiego mogą być znane, ale nie w tym albumie, gdyż tutaj są one pokolorowane. Nie jest to jednak zwykłe kolorowanie. Nad nadaniem barw każdemu zdjęciu czuwał cały zespół ludzi dbających o odtworzenie na zdjęciu rzeczywistości tamtej epoki. Jak można przeczytać: „Połączenie najnowocześniejszych technik graficznych z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal dało spektakularny efekt: oglądając fotografie odnosimy wrażenie, że historia dzieje się na naszych oczach. Barwne zdjęcia odwołują się do pamięci historycznej, przemawiając przy tym do wyobraźni i emocji. Inspirują do stworzenia własnej wizji historii, jednocześnie osobistej i uniwersalnej.”
Chris Niedenthal tłumaczy: „Każde zdjęcie z czasów Powstania Warszawskiego jest ikoniczne. Chciałem pokazać jak najwięcej życia codziennego powstańczej Warszawy. Mimo strasznych warunków ludzie chcieli żyć normalnie.”
Część zdjęć wybranych przez Chrisa Niedenthala można obejrzeć w powiększeniu w Galerii Plenerowej na ogrodzeniu Łazienek Królewskich od strony Al. Ujazdowskich. Dla tych, którzy nie będą mogli zobaczyć wystawy i nie kupią albumu zostaje kapitalna strona https://www.barwypowstania.pl/. Zdjęcia oryginalne – czarno-białe oraz pokolorowane z opisami i dodatkowymi informacjami.
Andrzej Janiec
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS