A A+ A++

W Rzeszowie zakończono budow najwyższego budynku Podkarpacia i jednocześnie najwyższego mieszkalnego wieżowca w Polsce. Przewyższa takie budynki jak Złota 44 w Warszawie czy Sky Tower we Wrocławiu. Ostatni etap prac realizowany był przy pomocy… śmigłowca.

Wysokościowiec zlokalizowany jest w centrum Rzeszowa na południowych obrzeżach Śródmieścia, wzdłuż trasy rzeki Wisłok. Inwestycja, za którą odpowiedzialny jest lokalny deweloper Apklan to właściwe dwa budynki o charakterze handlowo-usługowo-biurowym i mieszkalnym. Początkowo najwyższa wieża miała być trzecia z kolei w kraju, osiągając wysokość 160 metrów, ale po zmianie planów “urosła” do 220 metrów. Mając 41 pięter wyprzedzaja dotychczas najwyższe mieszkalne budynki w Warszawie (Złota 44) czy Wrocławiu (Sky Tower). Niższy budynek będzie miał 78 metrów i 18 pięter.

Ostatnim etapem budowy Olszynki Park był montaż iglicy, który nie obył się bez pewnych utrudnień. Operacja wymagała bowiem chwilowego wstrzymania ruchu na kilku ulicach i ścieżkach rowerowych i pieszych w pobliżu inwestycji.

Najwyższy budynek w Polsce. Czy aby na pewno?

Część usługowo-handlowo-biurowa jest zlokalizowana w podstawie budowanych wież. Dominującą funkcją zespołu będzie funkcja mieszkaniowa, w ramach której powstaną 292 apartamenty.

Bryła budynków jest stosunkowo prosta (co jest pewną zaletą, dominowanie wysokością i wyglądem to byłoby już za dużo), ale nie jest nudna. Została oparta na prosto prostopadłościanach z nanizanymi na nie bryłami przeciwstawnych łuków, które nawiązują do dwumasztowej łodzi. To nawiązanie to położenia inwestycji nad Wisłokiem, której kompozycja architektoniczno-urbanistyczna oparta jest n … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTop 5 pięknych i niezwykłych gier dla artystów
Następny artykułWystrzelenie największego polskiego satelity będzie można śledzić online