A A+ A++

W Krzeszowie w głównym sanktuarium maryjnym diecezji legnickiej uroczyście obchodzony był odpust ku czci Wniebowzięcia NMP. Na to wydarzenie każdego roku przybywa kilka tysięcy wiernych z diecezji legnickiej i diecezji sąsiednich.

Nie brakuje tutaj także gości wypoczywających w tym czasie w Karkonoszach. Tradycją uroczystości odpustowych jest także to, że z okolicznych miejscowości przybywają pieszo pielgrzymi, by wziąć udział w odpuście.

To wyjątkowe wydarzenie poprzedzają trzy ważne wydarzenia. We wtorek odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej po Kalwarii, z rozważaniem 33 stacji męki Pańskiej. – Na to nabożeństwo przybywają najbardziej wytrwali wierni. Trwa ono bowiem kilka godzin, gdyż trasa prowadzi po kapliczkach rozsianych wokół Krzeszowa – podkreśla kustosz sanktuarium ks. Łukasz Langenfeld. Kalwarię wznosili cystersi od 1672 roku. Liczy ona 33 stacje i dzieli się na dwie części –Via Captivita (Droga pojmania, Stacje I- XV) i Via Crucis (Droga krzyża, Stacje XVI- XXXIII).

W środę do sanktuarium Matko Bożej Łaskawej dotarli piesi pielgrzymi, którzy trzy dni wcześniej kolejny raz wyruszyli z Legnicy. Wieczorem wzięli udział w apelu jasnogórskim, po którym wyruszyła nocna procesja maryjna z ikoną Matki Bożej Łaskawej i ze świecami po okolicznych kapliczkach, która zakończyła się pasterką maryjną w bazylice.

W czwartek w południe głównej sumie odpustowej przewodniczył biskup pomocniczy z Wrocławia Jacek Kiciński. W uroczystości udział wzięli także: biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, wielu księży z diecezji legnickiej i gości. Siostry zakonne, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, samorządowcy oraz wielka rzesza wiernych, którzy każdego roku nawiedzają sanktuarium w dniu Wniebowzięcia NMP.

Na zakończenie Eucharystii bp Jacek poświęcił przyniesione bukiety zbóż, kwiatów i ziół oraz odbyła się procesja z ikoną Matki Bożej Łaskawej (najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce) po placu klasztornym.

Po zakończonej modlitwie odbył się koncert patriotyczno-maryjny w wykonaniu Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy „Rota” ze Złotoryi. Uczestnicy odpustu mogli też skorzystać z ofert straganów, które stanęły na placu klasztornym.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomorowski w obronie prezydenta. „Nie bądźmy nadgorliwi”
Następny artykułInformacja. Nowy sprzęt dla straży