104 lata temu wojsko polskie obroniło naszą niepodległość i zatrzymało marsz rosyjskiego imperializmu w głąb Europy.
– Bitwa Warszawska zwana też „Cudem nad Wisłą” była przełomowym momentem w dziejach Rzeczypospolitej. Wojsko Polskie odniosło jedno z największych zwycięstw w historii i wpłynęło na losy nie tylko naszego kraju, ale też całej Europy. 15 sierpnia 1920 r. wojska bolszewickie poniosły sromotną klęskę, a na pamiątkę tego wydarzenia każdego roku – 15 sierpnia – obchodzimy święto Wojska Polskiego – przypomniał zebranym na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Łukasz Owsiejko, Wicestarosta Sokólski.
Obchody Święta Wojska Polskiego i 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się w Sokółce Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, celebrowaną w Kościele Kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego.
15 sierpnia to również święto rolników.
Tego dnia kościół katolicki celebruje święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane potocznie świętem Matki Bożej Zielnej. Wnętrze Sokólskiego Sanktuarium przyozdobiły dziś piękne wieńce dożynkowe wykonane przez sołectwa Bogusz i Boguszowskiego Wygonu, Kraśnian i plastyków z Warsztatów Terapii Zajęciowej.
– W sposób szczególny Matka Boża towarzyszy narodowi polskiemu. To ona nas wybrała jako swój naród i wpisała się na trwale w dzieje naszej Ojczyzny – mówił podczas dzisiejszego kazania Jarosław Ciucha, Proboszcz Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.
Przypomniał też słowa księdza Ignacego Skorupki, który podczas jednego z kazań powiedział do żołnierzy udających się na front:
„Czekają nas jeszcze ciężkie ofiary, ale niedługo bo 15 sierpnia w dzień naszej Królowej odwrócą się losy wojny na naszą stronę”.
Prorocze słowa kapłana, który sam poniósł bohaterską śmierć 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem obudziły w żołnierzach ufność i wiarę w zwycięstwo.
Po nabożeństwie uczestnicy w asyście Powiatowej Orkiestry Młodzieżowej z Zespołu Szkół w Suchowoli przemaszerowali na plac Józefa Piłsudskiego.
Wartę przy pomniku zaciągnęli żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i harcerze Sokólskiego Hufca ZHP.
– To najwłaściwszy moment żeby podziękować obrońcom naszej Ojczyzny – wszystkim, którzy stali i stoją na straży bezpieczeństwa naszych granic. My, mieszkańcy powiatu sokólskiego, w sposób szczególny jesteśmy wdzięczni żołnierzom za ich odwagę, profesjonalizm i poświęcenie. Za ochronę naszej granicy w czasie wojny hybrydowej wywołanej przez reżim Łukaszenki i Putina. Za to, że możemy spać spokojnie i czuć się bezpiecznie – zwrócił się do mundurowych obecnych na uroczystości Łukasz Owsiejko.
Zapewnił żołnierzy i funkcjonariuszy, że wszyscy stoimy za Nimi murem i poprzez udział w Święcie Wojska Polskiego dziękujemy za Ich służbę.
– W tym miejscu chcę także podziękować wszystkim żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i innym służbom, które z narażeniem życia i zdrowia oraz pełną odpowiedzialnością za losy naszego kraju, bronią granicy polsko-białoruskiej. Wasza postawa zasługuje na najwyższy szacunek. Życzę satysfakcji z podejmowanych działań w służbie „ku chwale Ojczyzny”, wielu powodów do dumy oraz realizacji wszystkich planów zawodowych i osobistych zamierzeń – dodał na koniec Wicestarosta Sokólski.
W zwycięskiej bitwie warszawskiej miała też swój udział Ziemia Sokólska.
W odczytanym Apelu Pamięci plutonowy Grzegorz Czołpiński z Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich przypomniał o udziale 80 mieszkańców powiatu sokólskiego w wojnie polsko – bolszewickiej i zwycięskich bitwach po Orłowiczami i Janowem.
Wymieniając sylwetki generałów Witkowskiego i Żeligowskiego podkreślił ich kunszt dowódczy, który pozwolił na bezpieczną ewakuację wojsk polskich przez Niemen w lipcu 1920 roku. Wojska te wzięły potem udział w obronie polskiej stolicy.
Po Apelu Pamięci przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wieńce i kwiaty, a Powiatowa Orkiestra Młodzieżowa z Zespołu Szkół w Suchowoli wystąpiła z koncertem pieśni patriotycznych.
W uroczystościach wzięli udział: Wiesława Burnos – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Łukasz Owsiejko – Wicestarosta Sokólski, Krzysztof Krasiński – Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, Magdalena Grasewicz – Sekretarz Powiatu Sokólskiego, Tomasz Potapczyk – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, Daniel Supronik – Dyrektor Wydziału Finansowego, Piotr Romanowicz – Sekretarz Urzędu Miejskiego w Sokółce, Bogusława Szczerbińska – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Sokółce, dyrektorzy szkół naszego powiatu, funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Kuźnicy, Krynkach i Nowym Dworze, Urzędu Celnego, Policji i Straży Pożarnej, Marek Zubrzycki – kierownik Powiatowego Zakładu Transportu Publicznego „Sokół”, harcerze i mieszkańcy naszego powiatu.
– W obchodach Święta Wojska Polskiego biorę udział już od kilkudziesięciu lat. Nie może mnie na nich zabraknąć, bo mój dziadek pojechał na wojnę 1920 roku na własnym koniu, walcząc w szeregach wojska polskiego . Tato poszedł w ślady dziadka i też walczył w obronie Polski w 1939 roku. Ranny pod Wolą Gułowską w czasie ostatniej bitwy wojny obronnej przeżył i szczęśliwie powrócił do domu. Z kolei brat Marek był w nielegalnej organizacji Białe Orły. Dziś jestem tu by pokazać, że pamiętam i chcę oddać hołd wszystkim polskim żołnierzom – powiedziała Wanda Zajczyk z domu Kuczyńska.
Z kolei Anna Kuźma z Sokółki powiedziała, że od dziecka była wychowywana w duchu patriotycznym. Dodała, że dzisiejsze święto to doskonała okazja do zamanifestowania polskości zwłaszcza teraz, kiedy grozi nam zagrożenie ze strony imperializmu rosyjskiego.
Organizatorami wydarzenia był Powiat Sokólski, Gmina Sokółka i Parafia pw. św. Antoniego w Sokółce.
Krzysztof Promiński/sokolka-powiat.pl
fot. Jarosław Stasiulewicz/sokolka-powiat.pl
* Materiał zlecony
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS