15 sierpnia 1920 roku był upalny, zupełnie jak wczoraj. Właśnie tego dnia, na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, która miała zdecydować o losach nie tylko Polski, ale i Europy. 15 sierpnia 2024 roku wspólnie świętowaliśmy w Garwolinie zwycięstwo Polski w Bitwie Warszawskiej w 104. rocznicę „Cudu nad Wisłą”.
Przed niepodległą Polską w 1918 r. stało wiele wyzwań związanych z organizacją i stabilizacją państwowości, a jednym z poważniejszych było wyznaczenie granic. Najdłuższą i najtrudniejszą była walka o tę wschodnią, ponieważ Rosja miała względem nas zupełnie inne plany.
Rządzący Rosją bolszewicy chcieli zrealizować swoisty eksperyment polityczny – maszerując zbrojnie na zachód, podbijać kolejne kraje, „ofiarowując” im zdobycze rewolucji: likwidację własności prywatnej, klas społecznych, religii i wolności politycznej. W praktyce oznaczało to likwidację państw i utworzenie komunistycznej wspólnoty. Jednak ten triumfalny pochód komunizmu zatrzymał się na przedpolach Warszawy. Przynajmniej na ćwierć wieku… Dla polskiego społeczeństwa zwycięstwo w wojnie z Rosją sowiecką miało znaczenie moralne. Był to pierwszy od 220 lat sukces Polski na arenie międzynarodowej i pierwsza od 220 lat wojna wygrana samodzielnie przez armię polską.
Rocznicowe świętowanie w Garwolinie połączone było z przypadającym na dzień 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego i Świętem Czynu Chłopskiego oraz obchodzonym w kościele świętem Wniebowzięcia NMP.
Na pamiątkę najważniejszego zwycięstwa w naszej historii – Bitwy Warszawskiej w 1920 roku ustanowiono 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. To wtedy, dzięki determinacji i poświęceniu naszych żołnierzy, Polska obroniła swoją niepodległość i zabezpieczyła granice przed najeźdźcą. My zaś dziś oddaliśmy hołd wszystkim, którzy służyli i służą w polskiej armii, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Dzięki zaangażowaniu chłopów, którzy w 1920 roku licznie zaciągali się do Armii Ochotniczej oraz brali udział w obronie swoich gospodarstw, udało się odeprzeć ofensywę bolszewicką i obronić niepodległość Polski. Właśnie to zaangażowanie chłopów w walkę o niepodległość kraju oraz ich wkład w zwycięstwo nad bolszewikami sprawiły, że 15 sierpnia stał się także i dla nich symbolicznym dniem, Świętem Czynu Chłopskiego, w którym upamiętnia się ich wkład w obronę ojczyzny. Z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – głęboko zakorzenionego w naszej kulturze i wierzeniach – zanieśliśmy nasze modlitwy i dziękczynienia do Maryi, prosząc ją o opiekę nad naszym powiatem, miastem, naszymi rodzinami i całym krajem.
Oficjalne obchody rozpoczęły się uroczystą Eucharystią odprawioną w intencji ojczyzny w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Mszy św. przewodniczył ks. Jakub Charczuk, po której nastąpił przemarsz uczestników z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry OSP Garwolin pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spośród przybyłych osób głos zabrali m.in. organizatorzy Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, Starosta Powiatu Garwolińskiego Iwona Kurowska, a także goście poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, posłanka kilku minionych kadencji Stanisława Prządka oraz kierownik siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Alicja Cichoń
Po przemówieniach i złożeniu wiązanek odbyło się spotkanie z historią na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizacje i stowarzyszenia przygotowały stoiska historyczne m.in. Wojskowe Centrum Rekrutacji, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1 Pułku Strzelców Konnych, Fundacja Koszary i Dawny Powiat Garwolin i okolice.
W ramach wydarzeń towarzyszących obchodom, organizatorzy zapraszają do Domu Kultury przy ul. Nadwodnej do obejrzenia wystawy poświęconej Wincentemu Witosowi, uznanego – obok Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Macieja Rataja – za jednego z pięciu „Ojców Odnowicieli Rzeczypospolitej Polskiej”. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin tego wybitnego męża stanu, państwowca, działacza społecznego i przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera rządu. Z tej okazji Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Wincentego Witosa. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Zaś ciekawa ekspozycja książek na temat wojny polsko-bolszewickiej, dostępna jest w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Garwolinie.
W imieniu mieszkańców miasta i powiatu współorganizatorzy obchodów zapalili znicze pod miejscami pamięci związanymi z walkami żołnierskimi: na cmentarzu wojennym, na cmentarzu parafialnym, pod obeliskiem Bitwy Warszawskiej na Skwerze Solidarności, pod tablicą „Pamięci Mieszkańców Ziemi Garwolińskiej i Żołnierzy Garnizonu Garwolin poległych i pomordowanych za wolność, wiarę i ojczyznę” umieszczonej na budynku Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz pod tablicami poświęconymi ludowcom umieszczonymi na budynku Banku Spółdzielczego i garwolińskiej Kolegiacie.
Współorganizatorami obchodów byli: Powiat Garwoliński, Miasto Garwolin, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Kolegiata Przemienienia Pańskiego, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Powiatowe Centrum Promocji i Kultury w Miętnem, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1 Pułku Strzelców Konnych, Fundacja Koszary, Dawny Powiat Garwolin i okolice, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej „Gołąb” Garwolin, Orkiestra Dęta OSP Garwolin, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne Oddział Garwolin.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS