15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego (a także Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Matki Boskiej Zielnej). Obchody miały miejsce na Rynku. Był apel, defilada, przemówienia, salwa honorowa, prezentacja sprzętu Garnizonu Wrocław i muzyka w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Wszystko zaczęło się mszą świętą w kościele Garnizonowym.
Z okazji Święta Wojska Polskiego list napisał minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Uczestnikom uroczystości związanych ze Świętem Wojska Polskiego dziękuję za hołd składany Bohaterom 1920 roku oraz wszystkim żołnierzom którzy walczyli o wolną Ojczyznę, a także za wspieranie i okazywanie szacunku Tym, którzy dziś troszczą się o jej bezpieczeństwo. Wdzięczność i duma to dla żołnierzy polskich ważne wsparcie.
wicepremier Kosiniak-Kamysz
Pełna treść listu jest tutaj.
Cud nad Wisłą w sierpniu 1920 roku
W tym roku przypada 104. rocznica Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą. Operacja wyparcia bolszewików z Warszawy trwała od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. O zwycięstwie Polaków przesądziło kontruderzenie wyprowadzone znad Wieprza, prowadzone przez marszałka Józefa Piłsudskiego.
Bitwa Warszawska, uznana za jedną z najważniejszych batalii we współczesnej historii, zatrzymała marsz sowietów na zachód i pokrzyżowała im plany podboju Europy. Znaczenie sukcesu było ogromne, więc generał Stanisław Szeptycki ustanowił w 1923 roku Święto Żołnierza 15 sierpnia. „Oficjalne obchody święta z reguły były imponujące – obejmowały m.in. przegląd wojsk i parady uliczne w większych miastach garnizonowych” — czytamy na stronie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
[quote author=ze strony muzeum] Co ciekawe, 15 sierpnia świętowano już w I połowie XIX w., w czasach Księstwa Warszawskiego. Okazją były urodziny Napoleona Bonapartego, które traktowano jako nieformalne święto polskiej armii./quote]
W późniejszych czasach władze komunistyczne uznały, że lepszą datą będzie 12 października na pamiątkę bitwy pod Lenino z udziałem Niemców i 1. Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki.
Do 15 sierpnia powrócili posłowie sejmu w 1992 roku, ustanawiając Święto Wojska Polskiego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej.
Zobacz również
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS