W Małej Galerii Fotografii, funkcjonującej w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9), czynna jest wystawa fotografii warszawskiego artysty Eugeniusza Helberta.
Na pierwszy rzut oka wystawa utrzymana jest w klimacie lata, bo i morze, niebo i dużo koloru. Tylko ten tytuł „I zostaną tylko cienie” brzmi niezbyt optymistycznie. Na wszystkich, profesjonalnie oprawionych fotografiach jest morze, z którego wyłaniają się nierzeczywiste, na wpół realne sylwetki rybackich kutrów. Jedne zanikają w świetlistej poświacie lub mgle, inne przenikają przez siebie jak pociągi w opowieściach Grabińskiego. Lśnią jaskrawymi barwami resztek farb, którymi pomalowane były kadłuby kutrów. Barwy odbijają się w załamaniach fal, tworząc baśniowe kompozycje, nad którymi artysta doskonale panuje. Wszystkie fotografie zawierają przesłanie: tak właśnie zanika pewien kawałek naszego świata. Autor nazywa ten cykl „bajką”. Bajką z morałem zaczerpniętym z mądrości Indian ze szczepu Kri:,
„Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zdechnie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy”.
W tekście towarzyszącym wystawie autor wyjaśnia, że chce zwrócić uwagę na zatrucie naszych rzek i degradację środowiska, czego skutkiem jest ginące rybołówstwo, którego właściwie już nie ma. Pozostało jedynie, jako tytułowe cienie na fotografiach Helberta. Cała wystawa jest artystycznym protestem zbudowanym w konwencji baśni, czasem mrocznej. Autor jakby na przekór przesłaniu, jakie niosą fotografie, utrzymał je w stylistyce dekoracyjnych, przyjemnych dla oka obrazów, które z powodzeniem mogą zawisnąć na ścianie.
Jacek Szwic
Eugeniusz Helbert – artysta fotograf, fotoreporter, dydaktyk, przez lata związany z Muzeum Azji i Pacyfiku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Fotoklubu RP, członkiem Zarządu Klubu Fotografii Prasowej w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich oraz Związku Zawodowego Twórców Kultury. Znalazł się w gronie Osobistości roku 2021 według Britishpedia, Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej.
Wystawy indywidualne: „Małe ojczyzny” (Galeria Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie); „Warszawa z kajeciku” (Podcienia Ratusza Miejskiego w Warszawie); „Po Kątach – wspomnienia z wakacji” (Festiwal Fotografii w Wojnowie); „Małe Ojczyzny II” (Kazimierz Dolny); „Balet” – impresje fotograficzne na temat przedstawień baletowych Teatru Wielkiego w Warszawie (Festiwal Fotografii w Wojnowie); „21 kartek z kajeciku” (Mała Galeria ZPAF w Warszawie, Chorzowskie Centrum Kultury, Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF w Szczecinie, Dom Kultury w Łomży, Katowickie Centrum Kultury).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS