A A+ A++

System GEMOS stosowany jest w budynkach różnego typu, np. w dużych obiektach użyteczności publicznej i komercyjnych. To także platforma służąca do kompleksowego zarządzania hotelami, która zapewnia pełną kontrolę nad budynkiem i zarządzanie m.in. systemami: sygnalizacji pożaru, sygnalizacji włamania i napadu, nadzoru wideo, kontroli dostępu, gaszenia i oddymiania oraz wieloma innymi. Dzięki GEMOS wszystkie urządzenia techniczne są zintegrowane w centralnym i łatwym w obsłudze interfejsie.

GEMOS a hotele

Platforma GEMOS sprawdza się zarówno w małych, średnich, jak i dużych obiektach hotelowych, ponieważ jest systemem elastycznym, który można dopasować do wielkości i struktury hotelu, a także indywidualnych potrzeb zarządców. Najwięcej różnorodnych korzyści system przynosi w dużych lub rozproszonych obiektach hotelowych, gdy operator musi zapanować nad wieloma, różniącymi się w obsłudze systemami bezpieczeństwa i automatyki budynkowej.
 
– GEMOS to sprawny i komfortowy system, który stanowi centralną platformę nadzoru nad nowoczesnym budynkiem. Aktywnie wspiera bezpieczeństwo i ogranicza ryzyko wystąpienia tzw. paradoksu bezpieczeństwa, czyli sytuacji, w której personel hotelu nie jest w stanie przeanalizować i prawidłowo zinterpretować wszystkich informacji napływających z różnych systemów zainstalowanych w obiekcie. GEMOS ogranicza również liczbę fałszywych alarmów bezpieczeństwa i w przystępny sposób dostarcza – w czasie rzeczywistym – informacje o stanie infrastruktury obiektu, w tym czytelne odpowiedzi na podstawowe pytania: jak? co? kto? kiedy? – mówi Jacek Bartkowiak, dyrektor zarządzający w Ela-compil sp. z o.o., która zajmuje się zaawansowanymi systemami zarządzania budynkami.

Korzyści z wdrożenia systemu GEMOS

Zalety GEMOS wynikają z elastyczności systemu oraz szerokiego wachlarza funkcji. GEMOS odpowiada na kluczowe potrzeby związane z bezpieczeństwem i lepszym zarządzaniem personelem, a także z oszczędzaniem energii i zasobów. Ponadto system rozwiązuje problemy, z jakimi borykają się osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i komfort w nowoczesnych, dużych lub rozproszonych obiektach hotelowych, dlatego stosowany jest wszędzie tam, gdzie operator musi zapanować nad wieloma, różniącymi się w obsłudze systemami bezpieczeństwa i automatyki budynku.

GEMOS – jako platforma do zarządzania różnymi typami obiektów hotelowych – jest odpowiedzią na różnorodne potrzeby użytkowników, ponieważ:

  • integruje różne systemy bezpieczeństwa i umożliwia ich swobodny dobór (m.in. systemy: monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu, sygnalizacji pożaru, sterowań urządzeniami przeciwpożarowymi, ewakuacji), a to oznacza centralne zarządzanie bezpieczeństwem obiektu i monitorowanie wszystkich elementów bezpieczeństwa z jednego miejsca;
  • jest skalowalny i elastyczny – GEMOS może być wdrażany zarówno w małych, średnich, jak i dużych – w tym rozproszonych – obiektach hotelowych, a ponadto można go łatwo dopasować do specyficznych wymagań i regulacji związanych z branżą hotelarską oraz rozbudować (np. w związku z rozwojem bazy hotelowej i zmieniającymi się potrzebami zarządców i klientów); możliwość rozbudowy GEMOS to dodatkowa zaleta w przypadku, gdy inwestor nie posiada wystarczająco wysokiego budżetu, aby zaimplementować bardzo rozbudowany system – wówczas na początek może zainwestować w integrację np. tylko dwóch systemów, a później, gdy budżet na to pozwoli, dołączyć kolejne systemy;
  • scala i centralizuje dane i analitykę – pozwala gromadzić i analizować dane napływające z różnych źródeł, co np. umożliwia wykrywanie potencjalnych zagrożeń (efektywna analiza danych wspiera działania prewencyjne i poprawia bezpieczeństwo);
  • automatycznie wykrywa i reaguje na zagrożenia, np. pożary, włamania czy sytuacje awaryjne;
  • podnosi szybkość i efektywność reakcji – dzięki zintegrowanemu zarządzaniu systemami operatorzy mogą szybciej reagować na incydenty i lepiej koordynują poszczególne działania, a funkcje wizualizacji i raportowania wspierają lepsze zrozumienie bieżącej sytuacji i podejmowanie właściwych decyzji;
  • redukuje koszty związane z zarządzaniem bezpieczeństwem, co wynika z: centralizacji zarządzania, optymalizacji procesów operacyjnych, efektywnego zarządzania zasobami, szybkiej reakcji na incydenty;
  • podnosi poziom bezpieczeństwa w hotelu – kompleksowe podejście do zarządzania bezpieczeństwem przekłada się na wyższy poziom ochrony osób i mienia;
  • poprawia jakość pracy i wspiera kompetencje obsługi.

– Inwestycja w GEMOS PSIM (Physical Security Information Management) może znacząco poprawić poziom zarządzania bezpieczeństwem w obiekcie hotelowym, przynosząc wymierne korzyści finansowe i operacyjne. Dodatkową zaletą systemu jest jego kompatybilność z innymi systemami należącymi np. do Grupy G-U, co gwarantuje kompleksowe zarządzanie hotelem. Mowa m.in. o: systemie zamknięć elektronicznych (takich jak wkładki cylindryczne), elektronicznych systemach kontroli dostępu lub automatycznych systemach do drzwi i okien, a także rozwiązaniach wykorzystywanych na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych – mówi Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju w G-U Polska.

System GEMOS a inne rozwiązania dla hoteli

GEMOS wyróżnia skalowalność i możliwość zarządzania szeroką gamą systemów, co sprawia, że w porównaniu z wieloma konkurencyjnymi rozwiązaniami jest bardziej wszechstronny. Integracja różnych systemów bezpieczeństwa i automatyki budynkowej dotyczy m.in. systemów: CCTV, kontroli dostępu, alarmowych, przeciwpożarowych oraz HVAC. Ponadto modułowa budowa platformy GEMOS sprawia, że można ją łatwo rozbudować i dostosować do specyficznych potrzeb hotelu. Z punktu widzenia operatorów ważne są także zaawansowane narzędzia analityczne i raportowanie, które czynią GEMOS rozwiązaniem w pełni funkcjonalnym.

GEMOS na tle konkurencji wyróżniają także zaawansowane funkcje zarządzania i intuicyjny interfejs (nie wymaga przeprowadzania wielogodzinnych szkoleń), który ułatwia zarządzanie i monitorowanie różnych systemów bezpieczeństwa. System oferuje także narzędzia analityczne, np. moduł FM Expert, który umożliwia efektywny monitoring i analizę danych w czasie rzeczywistym, a ponadto generuje szczegółowe raporty (wspierające operatora w podejmowaniu decyzji). Moduł analityczny umożliwia również zarządcy hotelu pełną kontrolę nad pracami konserwacyjnymi i serwisowymi systemów bezpieczeństwa, np. pozwala na samodzielne sprawdzenie, czy w systemie SSP (System Sygnalizacji Pożaru) wszystkie czujki detekcji pożaru działają. Dzięki temu zarządca może przeprowadzić własną kontrolę jeszcze przed podpisaniem protokołu konserwacji, która jest wymagana przepisami prawa. To ważne, bo zazwyczaj zarządca hotelu otrzymuje protokół, ale nie ma pełnej gwarancji, że konserwacja została przeprowadzona zgodnie ze sztuką. Wszystkie te aspekty wpływają na poprawę hotelowych strategii bezpieczeństwa.

– Bezpieczeństwo w hotelach jest bardzo ważne. Mowa nie tylko o gościach, ich mieniu, ale także o obsłudze i infrastrukturze hotelowej. Dlatego GEMOS skupia się także na zarządzaniu kryzysowym i planowaniu awaryjnym, ponieważ pozwala na szybkie i skuteczne działanie, minimalizując negatywne skutki sytuacji, takich jak: pożar, włamanie, awaria jednego z systemów bezpieczeństwa. Umożliwia także tworzenie scenariuszy awaryjnych i zarządzanie nimi, co lepiej przygotowuje zarządców i obsługę hotelu na różne sytuacje kryzysowe. Co ważne, wysoki poziom bezpieczeństwa, na którym skupia się GEMOS, dotyczy również cyberbezpieczeństwa. System zapewnia bowiem ochronę danych, co jest kluczowe w kontekście ochrony prywatności i zgodności z przepisami. Natomiast zaawansowane funkcje kontroli dostępu gwarantują, że tylko upoważnione osoby mają dostęp do systemu (GEMOS standardowo wykorzystuje szyfrowanie TLS 1.3 – AES-256, zgodnie ze specyfikacjami BSI, w celu zabezpieczenia komunikacji infrastruktury systemu) – wyjaśnia Jacek Bartkowiak.

Inwestycja w system GEMOS oznacza także dostęp do profesjonalnego wsparcia technicznego, co gwarantuje szybką pomoc serwisu w razie problemów. Natomiast regularne aktualizacje systemu zapewniają: udoskonalanie, zgodność z najnowszymi technologiami, zachowanie standardów bezpieczeństwa. Dostępny jest także specjalny moduł analityczny, który pozwala oceniać wykonane prace konserwacyjne.

Obejrzyj film – GEMOS PSIM >>

——————
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania, dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.


Ela-compil
to dynamicznie rozwijająca się polska firma, która od momentu powstania w 1992 roku łączyła polską innowacyjność i niemiecką precyzję. Założona przez pasjonatów technologii, Ela-compil szybko przekształciła się w zespół specjalistów z dziedziny informatyki, elektroniki oraz automatyki pożarowej.

W ciągu kilkudziesięciu lat firma zdobyła bogate doświadczenie w branży ppoż., systemów bezpieczeństwa i automatyki budynkowej, nieustannie doskonaląc swoje kompetencje. Ela-compil zawsze stawia potrzeby klienta na pierwszym miejscu, oferując rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb, które nie tylko zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, ale również komfort i niezawodność.

Obecnie Ela-compil, jako w pełni polska firma, koncentruje się na innowacyjnych technologiach, tworząc nowoczesne rozwiązania w zakresie sterowań urządzeniami przeciwpożarowymi i integracji systemów bezpieczeństwa, a także systemów budynkowych. W ofercie firmy znajdują się systemy, takie jak: centrala sterująca urządzeniami przeciwpożarowymi FPM+, system wizualizacyjno-integrujący GEMOS PSIM oraz system kontroli dostępu GEMOS ACCESS.

G-U Polska
press box

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDaniel Martyniuk nie wytrzymał długo. Dopiero co był ślub…
Następny artykułKMP przypomina o bezpieczeństwie nad wodą w czasie wakacyjnych weekendów