ETHO – muzyka korzeni we współczesnym ujęciu w Gliwicach. Organizatorzy zapraszają na koncert zespołu Radical Polish Ansambl oraz na dyskusję o współczesnej muzyce korzeni.
RADICAL POLISH ANSAMBL
Po koncercie rozmowa z muzykami na temat „Polska muzyka ludowa, jako muzyka świata” Radical Polish Ansambl to spotkanie dawnego etosu wiejskich muzykantów z najbardziej awangardowymi ideami muzyki współczesnej. Jest tu miejsce na improwizacje, poszukiwania, eksperyment, a wszystko oparte na mocnym fundamencie – znajomości wiejskich technik wykonawczych, poznawanych bezpośrednio u mistrzów w formie przekazu bezpośredniego. RPA wykonuje muzykę tradycyjną z Polski centralnej w nowoczesnych opracowaniach, a także utwory kompozytorów inspirujących się muzyką polskiej wsi, takich jak Tadeusz Sielanka Zygmunt Krauze, Sławomir Kupczak, Cezary Duchnowski czy Agnieszka Stulgińska.
Zespół ma na koncie dwie płyty CD: Radical Polish Ansambl (II nagroda w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2019) oraz Diabelskie Skrzypce 2020. We współpracy z kompozytorami oraz w czasie koncertów, zespół minimalizuje udział zapisu nutowego na rzecz żywego przekazu.
W skład zespołu wchodzą skrzypkowie i skrzypaczki: Maciej Filipczuk (kierownictwo muzyczne), Emilia Bolibrzuch, Łucja Siedlik, Maria Stępień, Mateusz Kowalski, Marcin Lorenc oraz Piotr Gwadera grający na dżazie – wiejskim zestawie perkusyjnym.
Wydaje się to początkiem nowej drogi […] po pełnoprawne wejście [polskiej muzyki tradycyjnej] na scenę muzyki współczesnej i polskiej awangardy.
Katarzyna Borowiec (uwolnijmuzyke.pl)
[…] nagle rytmy i melodie wracają na swoje miejsca – płyną z ciał właśnie, z ich potrzeb, ekspresji i współpracy, nie są już obiektami.
Adam Suprynowicz (onet.pl)
Data: 18 sierpnia | godz. 18:00
Miejsce: Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice
Wstęp bezpłatny
ETHO – muzyka korzeni we współczesnym ujęciu to projekt Centrum Kultury Victoria, którego celem jest zaprezentowanie muzyki korzeni we współczesnym wydaniu. Skupiony jest wokół polskiej muzyki ludowej i jej twórców, którzy sięgają po dawne melodie i teksty, adaptując je na nowo. Wydarzenia odbywać będą się od czerwca do września.
* Grafika powstała w oparciu o kiriart, którego autorem jest Tadeusz Patykowski, artysta z Gliwic. Dowiedz się więcej z naszego cyklu #madeingliwice (klik).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.
(ckv)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS