W nadchodzący wtorek, 13 sierpnia, o godzinie 15:00 w urzędzie gminy w Kętach odbędzie się nadzwyczajna sesja rady gminy. Tematem przewodnim spotkania będzie budowa masztu telekomunikacyjnego w Malcu. Na sesji obecni będą Burmistrz Kęt Marcin Śliwa, Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński oraz przedstawiciele protestujących mieszkańców. To doskonała okazja, aby uzyskać informacje bezpośrednio od władz oraz mieszkańców i uczestniczyć w dyskusji na temat kontrowersyjnej inwestycji.
Co Dalej w Sprawie Masztu w Malcu? 500 Podpisów i Sesja Rady Miejskiej z Udziałem Starosty
Pod koniec czerwca mieszkańcy Malca, w gminie Kęty, zostali zaskoczeni pojawieniem się ciężkiego sprzętu na widokowej górce. Wkrótce okazało się, że planowana jest budowa ponad 40-metrowego masztu telekomunikacyjnego firmy Orange. W odpowiedzi na to, mieszkańcy zorganizowali protest, zwołali zebranie wiejskie i w ciągu pięciu dni zebrali niemal 500 podpisów pod petycją przeciwko inwestycji.
Protesty mieszkańców wspiera prezes stowarzyszenia „Prawo do Życia” Zbigniew Gezlok, który na zebraniu przedstawił merytoryczne informacje dotyczące szkodliwości długofalowej ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne oraz doświadczenia innych gmin w podobnych sprawach. Równolegle, mieszkańcy rozpoczęli rozmowy z lokalnymi władzami, aby wstrzymać budowę i zmienić lokalizację masztu.
Rozczarowanie Pierwszymi Rozmowami
Pierwsze rozmowy z samorządem przyniosły rozczarowanie. Burmistrz Kęt, Marcin Śliwa, twierdził, że nie wiedział o planowanej budowie. Starostwo Powiatowe zażądało dowodów, że mieszkańcy faktycznie nie byli wcześniej informowani o inwestycji. Dokumentacja wskazuje, że obwieszczenie o planowanej budowie wisiało w Urzędzie Gminy przez pięć dni, czego nie zauważył nawet sam burmistrz. Pomimo tego, lokalne władze obecnie deklarują pomoc, a mieszkańcy oczekują konkretnych działań zamiast obietnic.
Budowa Masztu
40-metrowy maszt został wybudowany w ciągu 27 dni od rozpoczęcia prac, co budzi obawy o bezpieczeństwo konstrukcji. Fundament wieży sięga kilku metrów w głąb ziemi, a beton zyskuje pełną wytrzymałość po 28 dniach lub dłużej, w zależności od warunków otoczenia.
Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej
Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się we wtorek, 13 sierpnia o godz. 15:00, radni będą odnosić się do postulatów zgłoszonych na zebraniu wiejskim. W planie obrad znajduje się złożenie petycji do Ministra Cyfryzacji oraz zaplanowanie badań pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez stacje bazowe na terenie gminy. Mieszkańcy również będą mieli okazję zabrać głos.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS