14:12 12 sierpnia, 2024
15 lutego 2024 r. weszły w życie zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich powstał w związku ze zmianą ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1606).
Zgodnie z dodanym art. 22b pkt 1 ustawy z dnia 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym oraz ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r. poz. 560), obowiązek wprowadzania standardów ochrony małoletnich ma każdy:
- organ zarządzający jednostką systemu oświaty, o której mowa w art. 2 pkt 1- 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, oraz inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni,
- organizator działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich.
Standardy Ochrony Małoletnich to nowy, obowiązkowy dokument, który musi znaleźć się w każdej organizacji pozarządowej, która kieruje swoje działania do małoletnich, mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci. Muszą one zawierać szereg regulacji i procedur, dostosowanych do specyfiki działania podmiotu oraz skali jego działalności. To nie tylko opracowanie dokumentu, ale także jego wdrożenie, szkolenie personelu, wyznaczenie w podmiocie osób odpowiedzialnych.
Niedopełnienie obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich zgodnie z ustawą będzie podlegało karze grzywny. W przypadku pierwszej kontroli będzie to 250 zł. W przypadku ponownego zaniedbania obowiązku wprowadzenia standardów ochrony nieletnich, grzywna będzie nie niższa niż 1000 zł.
Ponadto od 15 lutego 2024 r. rozszerzono obowiązki związane z uzyskaniem informacji o osobach zatrudnianych czy dopuszczanych do realizowanych działań (pracownika, zleceniobiorcę, wykonawcę, wolontariusza, praktykanta, stażystę, itp.) na rzecz nieletnich, m.in. o obowiązek przedłożenia pracodawcy informacji z Krajowego Rejestru Karnego.
W ustawie przewidziano kary za nie wykonywanie nałożonych w powyższym zakresie obowiązków.
Data opublikowania: 14:12, 12 sierpnia, 2024
Kategorie: Aktualności, Ogłoszenia, Ogłoszenia oświatowe, Oświata
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS