A A+ A++

Cuda natury mamy pod nosem

Z tymi hasłami mogą kojarzyć się długie wakacje w urokliwych zakątkach świata. Podróż jednak nie zawsze jest w naszym zasięgu, a do tego jeden dłuższy urlop rocznie raczej nie zaspokoi potrzeby przebywania na łonie natury. Lista zalet takiej formy spędzania czasu zdaje się nie mieć końca, więc tym bardziej warto dać szansę ogrodom botanicznym, których wygląd zmienia się w zależności od pory roku. To urokliwe miejsca, które można odwiedzać wielokrotnie — szybko się nie nudzą.

Zieleń panująca w ogrodach botanicznych działa kojącoJoanna LeśniakArchiwum autora

Relaks i ucieczka od codzienności

W wielu ogrodach organizowane są specjalne wystawy, warsztaty, wykłady oraz festiwale, które umożliwiają zgłębianie tajników botaniki w interesującej formie. Tego typu miejsca niejednokrotnie pełnią ważną rolę w ochronie zagrożonych gatunków roślin, a co za tym idzie — różnorodności biologicznej.

Wizyta w ogrodzie botanicznym to doskonały sposób na odpoczynek od codziennych spraw i miejskiego zgiełku. Zielone przestrzenie, cisza i spokój sprzyjają relaksowi, mają pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Co więcej, spacer po ogrodzie botanicznym to forma aktywności fizycznej, wspierającej zdrowie układu oddechowego, serca i mięśni. Wygląda na to, że wymówki nie wchodzą w grę. Prezentujemy najpiękniejsze ogrody botaniczne w Polsce, by łatwiej było zaplanować wycieczkę.

Zobacz również:

Najstarszy ogród botaniczny w Polsce znajduje się w Krakowie

Historia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie sięga 1783 roku. Ponad dwustuletnia historia daje mu tytuł najstarszego takiego obiektu zlokalizowanego na terenie Polski. Nic więc dziwnego, że na powierzchni prawie 10 ha znajdziemy naprawdę wiekowe okazy roślin. Najokazalszy jest “Dąb Jagielloński”, którego wiek szacuje się na 260 lat. Podobną metryczką mogą poszczycić się “Derenie Śniadeckiego”.

Krakowski Ogród Botaniczny jest czynny przez cały rok

Krakowski Ogród Botaniczny jest czynny przez cały rokJoanna LeśniakArchiwum autora

Ogromnym atutem jest położenie — Ogród Botaniczny znajduje się w centrum miasta, więc nietrudno do niego dotrzeć. Mimo to stanowi kapitalną odskocznię od dźwięków ruchliwych ulic i zamieszania, jakie dzieje się za jego murami. Na rabatach nie brakuje barwnych kwiatów, w szklarniach z kolei możemy podziwiać bardziej egzotyczne okazy, w tym intrygujące rośliny mięsożerne. Należy wspomnieć, że ogród został wpisany do rejestru zabytków jako cenny obiekt przyrody oraz pomnik historii nauki.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Obiekt ten również może poszczycić się długą historią — jest drugim najstarszym ogrodem botanicznym na terenie naszego kraju. Imponuje też liczba okazów, jakie możemy podziwiać podczas spaceru. To ponad 12 tysięcy okazów, więc pośpieszne zwiedzanie raczej nie wchodzi w grę.

Oprócz przyjemnego spaceru na świeżym powietrzu warto zajrzeć do licznych szklarni. Właśnie w nich skrywa się bogata kolekcja kaktusów, roślin wodnych, bluszczy i egzotycznych egzemplarzy, których na pewno nie kojarzymy ze swojskich ogrodów.

Podczas zwiedzania Wrocławia warto umieścić w planie Ogród Botaniczny

Podczas zwiedzania Wrocławia warto umieścić w planie Ogród BotanicznyDariusz ZAROD/East NewsEast News

Ogród Botaniczny we Wrocławiu nie poprzestaje na tych ekspozycjach. Kalendarz interesujących wydarzeń zdaje się pękać w szwach. Organizowane są sezonowe festiwale roślin, nocne zwiedzanie, wyprzedaże nadwyżek roślin. Planując jesienną wycieczkę do Wrocławia, warto uwzględnić październikowy Festiwal Dyni.

Ogród Japoński i wiejska zagroda, czyli Ogród Botaniczny im. Jakuba Mowszowicza w Łodzi

Teren o powierzchni 67 ha sprawia, że Ogród Botaniczny w Łodzi jest jednym z największych w Polsce. Słynie również z jednej z najnowocześniejszych palmiarni w skali Europy. Odwiedzający mają szansę odbyć tu szybką podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni poprzez podziwianie orientalnych roślin w Ogrodzie Japońskim.

Alpinarium to z kolei okazja, aby przyjrzeć się florze typowej dla rejonów górskich, na terenie ogrodu zobaczysz także rośliny lecznicze i przemysłowe. Jeśli lubisz podróżować nie tylko w przestrzeni, ale też w czasie, dużą gratką będzie wizyta w roślinnym skansenie. Składają się na niego trzy odrębne kolekcje roślin prezentowane na tle malowniczej wiejskiej zagrody. Przeniesiesz się do pierwszej połowy XX wieku, kiedy przydomowe ogródki były ważną częścią codziennego życia.

Poczujesz się jak w dawnych czasach

Poczujesz się jak w dawnych czasachAndrzej Zbraniecki/East NewsEast News

Szlakiem szuwarów, czyli Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Poznański Ogród Botaniczny może poszczycić się licznymi ścieżkami edukacyjnymi, które zainteresują nie tylko najmłodszych zwiedzających. Ciekawostki znajdą dla siebie fani obserwacji ptaków, ale też roślinności Ameryki Łacińskiej. Zakamarki poznańskich szklarni cieszą się reputacją jednego z najbogatszych zbiorów kaktusów w Polsce. Na tym jednak nie koniec.

Ogród stał się domem dla wielu zagrożonych gatunków, ale też najbarwniejszych kwitnących krzewów, posadzonych w dużych grupach. Nie brakuje tu naturalnych stawów, które porośnięte są roślinnością szuwarową i bagienną. Dużym plusem miejsca jest fakt, że wstęp do Ogrodu Botanicznego jest bezpłatny.

Odkryj zbiory poznańskiego ogrodu

Odkryj zbiory poznańskiego ogrodu123RF/PICSEL

Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie

Nie bez powodu znajduje się w zestawieniu najpiękniejszych polskich ogrodów botanicznych. Decydują o tym nie tylko bogate kolekcje roślin, ale też lokalizacja. Ogród Botaniczny w Lublinie położony jest na malowniczym terenie, poprzecinanym fragmentem doliny rzeki Czechówki oraz lessowymi wąwozami.

Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie

Ogród Botaniczny UMCS w LublinieFOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS/Polska Press/East NewsEast News

Nic dziwnego, że odwiedziny tutaj są atrakcyjne nie tylko dla turystów, ale też mieszkańców, którzy znajdują w ogrodzie wytchnienie od miejskiego zgiełku. Uwagę zwraca również Dworek Kościuszków, który w XVIII wieku należał do stryja Tadeusza Kościuszki.  Jak widać, ogrody botaniczne to coś znacznie więcej, niż tylko starannie wypielęgnowane rabaty kwiatowe.

Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar pojazdu na S7! Droga w kierunku Warszawy zablokowana!
Następny artykułOd listopada zapłacimy za przejazd tunelem trasą POW