20 712 wolnych miejsc pracy dla nauczycieli czeka w bankach ofert pracy, do których informacje o wakatach zgłaszają dyrektorzy szkół. Od sierpnia przybyło ich 2025. A w stolicach województw jest ich aż 5199 – wskazuje serwis Dealerzy Wiedzy.
– Rzeczywiście, w przeciwieństwie do poprzednich lat, nie widać większej dynamiki odpływu kadry ze szkół, ale też cały czas utrzymuje się on na poziomie z ubiegłego roku, bardzo wysokim poziomie – mówi w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Robert Górniak, twórca Dealerów Wiedzy.
Rząd zawiódł nauczycieli
Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty potwierdza tę ocenę. – Dyrektorzy szkół nie zauważyli zmiany trendu. Tych rezygnacji nie jest ani więcej, ani mniej niż dotychczas. Po prostu płaskowyż – tłumaczy. – Z naszej ankiety wynika, że aż 12 proc. nauczycieli myśli o odejściu ze szkoły. Oczekiwania wobec nowego rządu były większe. Nauczyciele są trochę rozczarowani – dodaje Marek Pleśniar.
Jak czytamy, najbardziej brakuje nauczycieli specjalistów – pedagogów i psychologów. Nie ma też wystarczająco wielu matematyków, nauczycieli języków obcych oraz polonistów. Brakuje również nauczycieli wychowania przedszkolnego, choć tutaj braki są mniejsze niż w poprzednich latach
Zdaniem Barbary Nowackiej sytuacja uspokoi się we wrześniu, kiedy t wakatów będzie mniej. – Na pewno tak będzie, bo część tych etatów zostanie obsadzona przez nauczycieli pracujących w godzinach ponadwymiarowych i na doraźnych zastępstwach. Do szkół wrócą też emerytowani pedagodzy – komentuje Urszula Woźniak, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
– Praca w szkole jest coraz cięższa, klasy są przepełnione, jest w nich wiele dzieci z orzeczeniami i opiniami, wymagających pracy w szczególny sposób. Od września dojdą dzieci ukraińskie. Sytuację poprawiłoby zatrudnienie większej liczby nauczycieli wspomagających, ale tych też nie ma. Trudno jest w takich warunkach pracować – dodaje Woźniak.
Czytaj też:
“Dyskryminujące zmiany” Nowackiej. Episkopat wzywa wiernych do obronyCzytaj też:
Nauczyciele krytykują nowy pomysł MEN. “Część pożegna się z zawodem”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS