Od rozpoczęcia programu bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dzieci po ukończeniu 11 r.ż. zaszczepionych zostało zaledwie ok. 20% populacji docelowej. Co więcej choć 70% Polaków słyszało o wirusie HPV, to o szczepieniu już tylko co druga osoba, a gdy trzeba było wskazać choroby, które wywołuje ten wirus HPV, to zaledwie 1/4 ankietowanych osób potrafiła odpowiedzieć.
HPV (Human Papilloma Virus), czyli wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, a także raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.
Trzy najczęściej występujące wysoce rakotwórcze typy HPV-16, HPV-18 i HPV-45 są odpowiedzialne za 75% przypadków raka płaskonabłonkowego szyjki macicy, 90% przypadków raka gruczołowego szyjki macicy i większość przypadków zmian przednowotworowych szyjki macicy. Typy HPV-16 i HPV-18 są odpowiedzialne za 80% przypadków raka płaskonabłonkowego sromu i pochwy oraz ponad 90% przypadków raka odbytu – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia na platformie przypomina, że:
Nie ma leku na zakażenie HPV, szczepionki chronią przed najczęstszymi formami wirusa powodującymi raka.
Choć te dane przerażają, to rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy. Brakuje edukacji, a społeczna świadomość wciąż jest niska.
Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV?
Rodzic może umówić dziecko na szczepienie przeciw HPV:
- przez Internetowe Konto Pacjenta
- przez aplikację mojeIKP
- przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00–18.00)
- w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Należy pamiętać, aby na szczepienie przyprowadzić zdrowie dziecko, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.
Kiedy szczepienia w szkołach?
Jak informuje RMF FM już jesienią dzieci będą mogły zaszczepić się w szkołach:
W sierpniu ruszamy. Z panią minister Barbarą Nowacką napisałyśmy list do dyrektorów szkół i samorządowców, będzie list do rodziców, chcę pod koniec sierpnia zrobić webinar dla dyrektorów szkół. Ta akcja to duża szansa. Szczepimy dziewczynki i chłopców – podkreśla Izabela Leszczyna
Program szczepień przeciw HPV jest nieefektywny, a rodzicom brakuje świadomości. Co musi się zmienić?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS