Wczoraj, 8 sierpnia (12:07)
Aktualizacja: Wczoraj, 8 sierpnia (12:21)
Niezwykle rzadką monetę ze złota odnalazły ekspertki z krakowskiej instytucji — Gabinet Numizmatyczny. Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Ta moneta „uważana jest za pierwszy polski talar, z tym że nie obiegowy, ale mający charakter monety reprezentacyjnej”.
Krakowski Gabinet Numizmatyczny został założony w 1883 roku. Początkowo niewielki zbiór z czasem się rozrósł, będąc zasilanym przede wszystkim przez prywatnych darczyńców — wśród nich wymienić można np. Jana Matejkę czy Marię i Ludwika Żytyńskich. Największy wpływ na rozwój instytucji miała donacja kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego z 1903 roku. Od tamtego czasu Gabinet sprawuje opiekę nad bogatą kolekcją rozmaitych monet, medali, banknotów i innych depozytów.
Pieczę nad tymi okazami pełni szereg ekspertów — pracowników muzeum. To dzięki ich zaangażowaniu do kolekcji regularnie trafiają nowe ciekawe eksponaty, albo odkrywane są wartościowe informacje — a nawet unikatowe egzemplarze!
Tak jest i teraz — w wyniku pracy ekspertek z Gabinetu — Anny Bochnak i Agnieszki Smołucha-Sładkowskiej — udało się odnaleźć doskonale zachowany bity w złocie talar koronny medalowy Zygmunta Starego z 1533 r. Jest to unikatowe odkrycie — to jedyny znany oryginalny egzemplarz powstały w złocie. Dwie z trzech znanych dotąd złotych odbitek okazały się bowiem późniejszymi odlewami.
W zbiorach Gabinetu przechowywana jest już odbitka w srebrze tej monety — trafiła ona do instytucji w ramach wspomnianej kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Dzięki analizie tej odbitki ekspertki dotarły do oryginału. Podejrzewano, że złota moneta znajduje się w augustiańskim opactwie Herzogenburg w Dolnej Austrii i aby to zweryfikować, badaczki udały się tam osobiście. Hipoteza okazała się słuszna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS