A A+ A++


Artur Bartkiewicz

07-08-2024, ostatnia aktualizacja 07-08-2024 16:14

76-latka, podejrzana o zdewastowanie pomnika ofiar Rzezi Woli w Warszawie, a konkretniej tablicy upamiętniającej jej ofiary, przebywa w areszcie – informuje przedstawicielka stołecznej policji.

źródło: PAP

We wtorek pojawiła się informacja, że pomnik upamiętniający ofiary Rzezi Woli w czasie Powstania Warszawskiego został oblany brunatną substancją. Zdewastowana miała zostać tablica pamiątkowa autorstwa Karola Tchorka, która znajduje przy skrzyżowaniu ul. Wolskiej z ul. Płocką. Tablica upamiętnia ofiary masowych egzekucji przeprowadzanych przez Niemców na terenie dawnej fabryki Ursus.

Wieczorem podano, że w związku ze sprawą zatrzymana została 76-latka podejrzana o zdewastowanie pomnika.

76-latka podejrzana o zdewastowanie pomnika ofiar Rzezi Woli. Policja na razie nie informuje o motywach jej działania

W rozmowie z TVN24 sierż. sztab Małgorzata Staniszewska z komunikatu na warszawskiej Woli podała, że zatrzymana 76-latka jest mieszkanką dzielnicy Wola i została zatrzymana przez policjantów z komendy rejonowej policji Warszawa-Wola.

– Na ten moment prowadzone są czynności wyjaśniające. (Zatrzymana) Osoba przebywa w areszcie tymczasowym – poinformowała policjantka, która nie chciała odpowiedzieć na pytanie o motywy działania kobiety.

Policjantkę zapytano czy wiadomo czym oblano pomnik. – Z (posiadanych) informacji prawdopodobnie wynika, że mogła to być kawa – odparła funkcjonariuszka.

Policjantka poinformowała też, że przeciwko kobiecie prowadzone są działania z artykułu 261 Kodeksu karnego, który mówi o znieważeniu pomnika. Grozi za to kara ograniczenia wolności lub grzywny.

Zdewastowany pomnik to właściwie tablica autorstwa Karola Tchorka na ul. Wolskiej przy skrzyżowaniu z ul. Płocką. Upamiętnia ofiary masowych egzekucji przeprowadzanych przez Niemców na terenie dawnej fabryki Ursus.

W Warszawie znajduje się też Pomnik Ofiar Rzezi Woli został odsłonięty 27 listopada 2004 w czasie obchodów 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jego autorem jest rzeźbiarz Ryszard Stryjecki (przy współpracy architekta Olafa Chmielewskiego i rzeźbiarza Mieczysława Syposza). Monument wykonano z fińskiego granitu.

W 2008 skwerowi położonemu u zbiegu ul. Leszno i al. „Solidarności”, na którym znajduje się pomnik, nadano nazwę skwer Pamięci.

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Czym była Rzeź Woli? Zbrodnia Niemców w czasie Powstania Warszawskiego

Do Rzezi Woli doszło 5-7 sierpnia 1944 r. Mieszkańcy walczącej z okupantem Warszawy byli wypędzani z domów i rozstrzeliwani, zamykani w pomieszczeniach, do których wrzucano granaty. Rannych dobijano. Ludobójstwem dowodził SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth, któremu podporządkowane były m.in. Pułk Specjalny SS dowodzony przez SS-Standartenführera Oskara Dirlewangera oraz pułk z brygady SS Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA).

Do największych masakr doszło w rejonach ul. Górczewskiej i Wolskiej, w parku Sowińskiego oraz w fabrykach Ursus i Franaszka. Szacuje się, że od 5 do 7 sierpnia w masowych egzekucjach i mordach dokonanych przez oddziały niemieckie zginęło 40-60 tys. mieszkańców Woli. Po wojnie Heinz Reinefarth był burmistrzem miasta Westerland i posłem do Landtagu Szlezwika-Holsztynu. Nigdy nie poniósł odpowiedzialności za swe zbrodnie.

rp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZenek Martyniuk zszokował wszystkich tym co powiedział. Przestał owijać w bawełnę ws. syna
Następny artykułBezpieczniej na rondzie Honorowych Dawców Krwi