A A+ A++

15 sierpnia to data, która w Polsce związana jest z dniem wolnym od pracy. To natomiast łączy się z dwoma uroczystościami, które w tym czasie obchodzą Polacy i katolicy. Mowa o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny – święcie obchodzonym w Kościele katolickim oraz Święcie Wojska Polskiego – obchodzonym w Polsce na pamiątkę Cudu nad Wisłą. Co łączy te dwie uroczystości i dlaczego świętujemy je jednego dnia?

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane także jako Święto Matki Bożej Zielnej to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. Obchodzone jest 15 sierpnia i przypomina o tym, że Maryja została wzięta z ciałem i duszą do nieba. To, że Matka Boża trafiła od razu do nieba zostało potwierdzone przez Kościół w dogmacie, który został oficjalnie ogłoszony przez papieża Piusa XII w 1950 roku. 

Co ciekawe, dogmat ten nie rozstrzygnął, czy Maryja przed wstąpieniem do nieba umarła, czy np. zasnęła i przeszła do drugiego świata jeszcze za życia. Do dziś w Kościele są na to dwa spojrzenia. 

W wielu krajach, w tym w Polsce, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest dniem wolnym od pracy. Wierni uczestniczą w uroczystych mszach świętych, procesjach i nabożeństwach. Tradycyjnie w tym dniu święci się także zioła i kwiaty, które mają symbolizować dary Matki Natury i boże błogosławieństwo. W wielu miejscowościach odbywają się również festyny i odpusty, które gromadzą tłumy wiernych.

Ciekawe obchody tego święta odbywają się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wówczas odbywa się procesja “Zaśnięcia Matki Bożej”, która zwana jest także pogrzebem Maryi. Na Dróżkach Matki Bożej wierni wraz z asystą procesyjną prowadzą trumienkę z figurą Maryi do Kościoła Grobu Matki Bożej. Towarzyszy temu dźwięk orkiestry i śpiew chóru. Nie jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie odbywają się tego typu wydarzenia, bowiem podobne mają miejsce np. w Kalwarii Pacławskiej czy w Bolesławcu.

Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? 

15 sierpnia to wyjątkowa uroczystość. Wielu wiernych zastanawia się, czy tego dnia są zobowiązani do uczestniczenia w mszy świętej. 

Święto to należy do tzw. świąt nakazanych, a co za tym idzie, katolicy muszą iść do kościoła. Jeśli nie wypełnią tego obowiązku, mają grzech ciężki, z którego muszą się wyspowiadać. 

15 sierpnia. Święto Wojska Polskiego i Cud nad Wisłą

Drugim ważnym wydarzeniem, które miało miejsce 15 sierpnia, jest rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, znanej także jako Cud nad Wisłą. Bitwa ta, stoczona podczas wojny polsko-bolszewickiej, była decydującym momentem, który uchronił Polskę i Europę przed bolszewicką inwazją

Zwycięstwo polskich wojsk, dowodzonych przez marszałka Józefa Piłsudskiego, uznawane jest za jedno z największych osiągnięć militarnych w historii Polski. Na pamiątkę tych wydarzeń, 15 sierpnia obchodzone jest w Polsce Święto Wojska Polskiego, podczas którego odbywają się parady wojskowe, uroczystości patriotyczne i ceremonie składania wieńców. 

Bitwa Warszawska była nie tylko ważnym zwycięstwem militarnym, ale także symbolem narodowej jedności i determinacji. Uznawana jest za cudowne ocalenie, a wielu wierzy, że Maryja – patronka Polski, która tego dnia obchodzi także swoje święto, miała swój udział w tym tryumfie. 

15 sierpnia jest dniem, który łączy zarówno aspekty patriotyczne, jak i te duchowe. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypomina wiernym o duchowym dziedzictwie i opiece Matki Bożej, natomiast rocznica Cudu nad Wisłą podkreśla wagę narodowej pamięci i dumy. 

Zobacz również:

“Wydarzenia”: Ochrona granicy polsko-białoruskiej. Senat przyjął zapisy nowej ustawy/Polsat News/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwałość i funkcjonalność: Inwestujemy w sprzęt ogrodniczy na lata.
Następny artykułWrócili po latach, by odtworzyć zdjęcie z lodowcem. “Nie będę kłamać, rozpłakałem się”